Dôstojná pietna spomienka v Bratislave

SNN34Hlinka1Matica slovenská nezabudla na 74. výročie úmrtia Andreja Hlinku - Slnečné letné popoludnie a vyše sto prítomných národovcov, množstvo kytíc, vencov, slovenských i matičných zástav. Taký pohľad sa naskytol všetkým okoloidúcim pri Parku Andreja Hlinku v bratislavskom Ružinove vo štvrtok 16. augusta. Pri príležitosti 74. výročia úmrtia jednej z najvýznamnejších osobností modernej slovenskej histórie odzneli citlivé slová i podnetné myšlienky.

Pietnu spomienku zorganizovala Spoločnosť Andreja Hlinku a Dom Matice slovenskej v Bratislave v spolupráci s Mestskou časťou Bratislava-Ružinov, Bratislavským samosprávnym krajom a Rímskokatolíckym farským úradom Bratislava-Prievoz. Zhromaždených vlastencov prišli podporiť okrem iných vzácnych hostí aj vedúci Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky profesor Milan Čič a starosta mestskej časti Ružinov Dušan Pekár.
Keď odznela prítomnými zborovo zaspievaná slovenská hymna, pripomenul na úvod význam Andreja Hlinku profesor Milan Čič. Zdôraznil, že novodobé dejiny Slovákov jednoducho nemôžu opomenúť na jednom z prvých miest menoslovu našich dejateľov Andreja Hlinku, aj keď sa o to snažili mocipáni pred novembrom 1989. V hlavnom prejave predseda Matice slovenskej Marián Tkáč zdôraznil, že snahy o zľahčovanie či dokonca pošpinenie odkazu Andreja Hlinku tu boli v minulosti a pretrvávajú do súčasnosti. Pripomenul aj fakt, že v časoch, keď pôsobil ako viceguvernér Národnej banky a rozhodovalo sa o podobe našich bankoviek, musel sa neraz sporiť s neprajníkmi, pre ktorých bol Hlinkov portrét na tisíckorunovej bankovke doslova červeným súknom.
Na záver svojho prejavu pripomenul Marián Tkáč, že vernosť odkazu národovca a kňaza Andreja Hlinku je jedným z pilierov sebauvedomenia Slovákov, a neodpustil si krátku poznámku k verejnoprávnym médiám, ktoré nielen túto akciu obišli už tradične bez povšimnutia. Celú pietnu spomienku ukončila napokon slávnostná bohoslužba v Kostole sv. Vincenta de Paul.

(mab) Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.