Národný výstup na Kriváň 2012

Kópia - f- 011    Na tradíciu národných vychádzok na Kriváň, ktoré štúrovci výstupom začali v roku 1841, nadviazal tohtoročný národný výstup. Uskutočnil sa 18. augusta 2012 a bol venovaný 100. výročiu národnej púte národovcov na vrchol Kriváňa na čele s biskupom ECAV Jurajom Janoškom. V rámci Mikulášskeho leta sa v podvečer 17. augusta 2012 na nádvorí Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši uskutočnilo slávnostné otvorenie podujatia.

Prítomným účastníkom otváracieho ceremoniálu sa prihovoril primátor mesta Liptovský Mikuláš Alexander Slafkovský, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a za Klub slovenských turistov Jindřich Racek. V rámci kultúrneho programu potom svojím vystúpením mimoriadne zaujalo Divadlo z pasáže zo Žiliny, v ktorom účinkujú zdravotne postihnutí herci.
Už zavčasu sviežeho tatranského rána sa 18. augusta 2012 na chodníkoch od Troch studničiek a Jamského plesa hadili mnohopočetné zástupy milovníkov vysokohorskej turistiky zo všetkých kútov našej vlasti. Nechýbali ani turisti zo zahraničia, z ktorých mnohí boli prekvapení množstvom účastníkov – bolo ich viac ako päťsto.
Medzi vlajkami so štátnym znakom s dvojramenným krížom viali aj matičné, ktoré reprezentovali nemalé zastúpenie matičiarov. Medzi nimi už po štyridsiaty raz vystupoval Dušan Kubinec, autor dreveného cyrilo-metodského kríža ochraňujúceho všetkých, ktorí vystúpia na symbol Slovenska. Na vrchole Kriváňa už tradične nechýbali pracovníci Matice slovenskej.
Účastník, ktorý si zakúpil účastnícky lístok, dostal od obetavých členov Klubu slovenských turistov Liptova v Daxnerovom sedle patinovaný výstupový odznak.
O jedenástej hodine pri ľahko sa prevaľujúcej hmle a predierajúcich sa slnečných lúčoch znela z nespočetných hrdiel oduševnených účastníkov národného výstupu nad tatranskými štítmi a strmými roklinami hymna Slovenskej republiky. Po prednesení básne Marekom Nemcom, členom výboru Matice slovenskej, prítomným sa prihovorili zástupca primátora mesta Liptovský Mikuláš Jozef Repaský a členka výkonného výboru Klubu slovenských turistov Zuzana Jendželovská. Za Maticu slovenskú vystúpil a slávnostný akt uvádzal Jozef Lukáč. Účastníkov národného výstupu pozval na jeho budúci ročník, ktorý sa bude niesť v znamení 150. výročia založenia Matice slovenskej. Hymnickou piesňou Kto za pravdu horí bola ukončená oficiálna časť národného výstupu.
Po prehupnutí dňa do druhej polovice sa síce vrchol Kriváňa vnoril do oblakov, ale účastníci schádzali do slnkom zaliatej očarujúcej podtatranskej prírody unavení, no vnútorne posilnení svojimi pocitmi a zážitkami z náročného výstupu a zostupu.
Záverečné ukončenie národného výstupu na Kriváň sa uskutočnilo v ATC Račkova dolina zapálením vatry, pozdravením prítomných starostom obce Pribylina Milanom Kohútom a predsedom Klubu slovenských turistov Liptova Jánom Kamienom a hudobným programom. Finančne podujatie podporili Neografia, a.s., Martin a Vydavateľstvo Matice slovenskej.

Jozef LUKÁČPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.