Dramaťák sa ocitol v sieti výpalníckych postupov


rozhlas 1Miestny odbor Matice slovenskej v Komárne má problémy pre SOZA

Marek DANKO

Predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Komárne Jozef Černek neveril vlastným očiam, keď dostal faktúru od Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA), ktorá znela na neuveriteľných 975 eur. Odôvodnenie znelo: Bezdôvodné obohatenie a neoprávnené používanie hudobných diel. A čo také hrozné MO MS v Komárne spáchal? Usporiadal dobročinný ples, na ktorom deti zo súboru Dramaťák spievali vlastné pesničky a neveľký výťažok mal slúžiť na zakúpenie kostýmov pre súbor.

Neuplynulo ani tak veľa času, keď sa SOZA neslávne zviditeľnila vymáhaním poplatku za detskú mikulášsku besiedku v Pohorelej a už došlo k ďalšiemu bezprecedentnému postupu tejto organizácie. Predseda MO MS v Komárne Jozef Černek a zároveň vedúci klubu pre mládež Dramaťák zorganizoval Matičný ples, ktorého výťažok z predaja tombolových lístkov mal prispieť na fungovanie dramatického súboru. Piesne, ktoré na plese zazneli, SOZA vyfakturovala na 975 eur. Černek tvrdí, že piesne boli výlučne ich vlastné.

„Som si veddeti spievajú štvorecomý, že sme spravili chybu v tom, že sme dobročinný ples, na ktorom sme spievali vlastné pesničky, SOZA nenahlásili. Na plese sme vyzbierali a deťom odovzdali asi 700 eur. Neviem teda, ako k tej obrovskej sume, ktorú máme zaplatiť, SOZA prišiel. Hrali sme tam vlastné skladby s našou vlastnou hudbou a textami,“ skonštatoval predseda MO MS v Komárne a dodal, že daná suma je pre nich likvidačná. Riaditeľ SOZA Vladimír Repčík mu oponoval, že podľa údajov išlo o štandardné kultúrne podujatie s použitím chráneného hudobného repertoáru. A kde je v tomto prípade pravda? Ak existuje predpis, neprehľadný, nelogický a priamo ohrozujúci malé kultúrne organizácie, ktoré počítajú každé euro, je načase ho zmeniť a poľudštiť.

SOZA je občianske združenie, ktoré má od príslušných ministerstiev delegovanú správu autorských práv. Nijaký triezvo rozmýšľajúci človek nespochybňuje, že autorské práva sa majú dodržiavať. Na druhej strane si však môžeme položiť otázku, akým spôsobom. Neopodstatnené tvrdé sankcie finančne podvyživeným miestnym nadšencom, ktorí organizujú kultúru väčšinou bez nároku na honorár a vo svojom voľnom čase, to zrejme nebude tá pravá cesta.

                        ■ DOŠLO K DOHODE

 „Suma, ktorú žiadame, keďže toto podujatie nebolo nahlásené, vychádza z ceny vstupenky, počtu hostí a kapacity sály. Teda z údajov, ktoré nám slúžili na výpočet autorskej odmeny. Na podujatí hrali aj hudobná formácia Vegett a folklórny súbor Dunaj. To však organizátor podujatia neohlásil,“ napísal Repčík vo svojom blogu na internete. Predseda MO MS v Komárne Jozef Černek sa bráni: „My sme z neho nemali ani cent. Nebol to klasický ples, ale pre priateľov nášho krúžku. Ak sme na činnosť detí na ňom vyzbierali asi 700 eur a SOZA máme zaplatiť 975 eur, tak nás to kompletne zlikviduje a celý krúžok môžeme zrušiť,“ obáva sa budúcnosti.

Sám však priznáva, že tlačivo poslali neskoro a nesprávne ho vyplnili. Kolónku, kde sa píše konzumné, nechali prázdnu. Systém to vyhodnotil tak, že vstupné bolo 30 eur. Napokon došlo k stretnutiu medzi obomi stranami. „Ľudsky sme sa dohodli a chybu opravili, čím sa suma znížila na 250 eur,“ vysvetlil nám Černek. Potiaľ by mala celá kauza horko-sladkú príchuť aspoň určitej satisfakcie pre organizátorov matičných kultúrnych podujatí v Komárne. Ale príbeh pokračuje.

                        ■ POMÔŽU MUZIKANTI

Ďalšie finančné polienko pod nohy zo strany SOZA, ktoré dopadlo organizátorom miestnych kultúrnych podujatí pod nohy, malo pomerne širokú mediálnu odozvu. Ozvali sa paradoxne tí, ktorých SOZA zastupuje a ktorí pri svojej veľkej popularite a hranosti dostávajú ročne celkom slušné sústo z vyzbieraných peňazí. Populárna kapela Desmod prostredníctvom svojho lídra Mária Kulyho Kollára odkázala súboru Dramaťák a Jozefovi Černekovi, že sa rozhodli spomínanú pokutu 250 eur za nich zaplatiť z vlastného vrecka. „Som z toho trošku v šoku. Nikdy mi nenapadlo, že kapela takého formátu ako je Desmod, sa môže zaujímať o bežné problémy nášho krúžku. Musíme sa im za všetko osobne poďakovať,“ komentoval situáciu Černek.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.