Kto sa bojí dobrých slovensko-maďarských vzťahov


turul štvorecNervozita pohrobkov veľkomaďarstva na Slovensku závratne narastá

Ján ČERNÝ - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Títo zachladení pozostalí veľkomaďarstva cez nastrčené tragicko-smiešne figúrky v svojej otčine udávajú Slovensko do Bruselu za neexistujúce parlamentné rezolúcie, či žiadajú rovno jeho vylúčenie z Európskej únie. Z času na čas si poplačú pri téme Benešove dekréty, inokedy vyronia mediálnu slzu nad úbytkom príslušníkov maďarskej menšiny na Slovensku. A ak nemajú iné – vzdychajú nad tým, aké sú slovensko-maďarské vzťahy zlé a v akej hlbokej kríze sa potácajú.

Maďarsko už roky demonštruje voči Slovensku svoj navonok nadmieru chladný postoj. Je to neoddeliteľná súčasť jeho domácej politiky. Od rozdelenia Česko-Slovenskej federácie prehĺtajú v Budapešti slovenskú samostatnosť ako trpkú pilulku a niekedy sa pritom naozaj tvária akoby ju zapíjali aj ricínovým olejom. Vodné dielo Gabčíkovo im trčí v krku ako rybia kosť. Ako inak vysvetliť príčiny maďarského ignorovania verdiktu medzinárodného súdneho dvora v Haagu vo veci Sústavy vodných diel na Dunaji? Nerešpektovanie európskych inštitúcií a ich rozhodnutí však postupne ktorúkoľvek vládu v Budapešti odsúdi na trvalú izoláciu. Medvediu službu susedským vzťahom ponad Dunaj robí aj samozvaná predĺžená ruka Budapešti na Slovensku – v súčasnosti SMK Józsefa Berényiho. Vyhlásenia tejto strany a jej predstaviteľov nielenže neustále útočia na slovenskú štátnu reprezentáciu, ale neraz aj zámerne zvyšujú hladinu adrenalínu tým občanom našej vlasti, ktorí svoj vzťah k Slovensku vnímajú citlivejšie, osobnejšie a najmä v historických súvislostiach. Ibaže – premiéri Fico a Orbán si podali ruky! Vyliečilo alebo aspoň oteplilo ich stretnutie v slovenskej obci Mlynky v maďarskom Pilíši chladné vzájomné vzťahy?            

ChmelAk József Berényi sporadicky a s blížiacimi sa najrôznejšími voľbami u našich susedov čoraz viac fňuká nad „nedobrými“ vzťahmi, zle sa mu muselo počúvať to, čo si verejne povedali Fico s Orbánom v maďarských, a predsa slovenských Mlynkoch: „Ak existuje obojstranná dobrá vôľa a záujem, sme schopní riešiť aj citlivé či problematické otázky...“ Stále platí aj výrok nášho ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka: „Realita je taká, že diktuje potrebu mať dobré vzťahy.“ Za povšimnutie stojí aj vyjadrenie Lajčákovho rezortného kolegu z Budapešti Jánosa Martonyiho. V septembri na medzinárodnej tlačovej konferencii povedal, že „Maďarsko a Slovenská republika majú dôležité spoločné záujmy, ktoré najmä v terajšej situácii, v akej sa nachádza Európa i svet, sú silnejšie než problémy, ktoré treba vyriešiť. Spory musíme riešiť tak, aby nespôsobili ujmu ľuďom“.

ZMIEŠANÉ INŠPIRÁCIE

Martonyiho výzva určite poteší aj obyvateľov nášho južného Slovenska, ak však, pravda, jej odkaz okamžite v inštinktívnom pude politickej sebazáchovy bez štipky akejkoľvek racionálnosti neprekričí nejaký Duray, Csáky alebo Berényi, odmietajúc uznať realitu našej prítomnosti.

Nemecký prezident, ktorý sa už dávnejšie ospravedlnil za hrôzy spôsobené nacizmom, navštívil nedávno české Lidice... „Myšlienka na opovrhnutiahodné teroristické činy z Lidíc a Ležákov ma napĺňa hlbokým smútkom a pocitom hanby. Nemecko si je vedomé svojej historickej zodpovednosti,“ vyhlásil Joachim Gauck. Žeby raz podobne niekto z predstaviteľov súčasného oficiálneho moderného a európskeho Maďarska verejne zavrhol Horthyovské fašistické zločiny na Slovensku? Napokon, práve za zavrhnutiahodné ich nedávno vyhlásil aj jeden z nezávislých súdov v Maďarsku.

OD ĽAHŠIEHO K ŤAŽŠIEMU

V Budapešti a v Bratislave sa nateraz začali stretávať zmiešané komisie. Vraj, najskôr sa zahryznú do toho ľahšieho, čo ťaží vzájomné vzťahy. To ťažšie má prísť na rad už na budúci rok. Dovtedy možno dobrej veci poslúži aj ďalšia inšpirácia. Novým ústavným zákonom o pôde zruší Maďarsko možnosť predaja pôdy cudzincom, vyhlásil v maďarskom Cegléde maďarský premiér Viktor Orbán.

„Kto má pôdu, má aj budúcnosť,“ zdôraznil s tým, že je potrebné prebrať pôdu otcov.

Treba, aby mladí Maďari obsadili vidiek, poznamenal predseda maďarskej vlády a dodal ešte čosi o genetickom kóde Maďarov k pôde. To je však potrebné aj zo strany Slovákov na Slovensku. Ale to už je o spoločnej politike v spoločnom európskom priestore. Aj tej slovensko-maďarskej, už na prvý pohľad nie veľmi sympatickej práve „našej“ Strane maďarskej komunity.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.