Drevorezbu im darovali trenčianski motorkári

moto1V Báčskom Petrovci nájdete zaujímavý výtvarný artefakt - Slováci Slovákom - to je nápis na drevorezbe, ktorá visí na jednej z budov u našich dolnozemských Slovákov v Báčskom Petrovci. Zaujímavé je, ako sa tam tento výtvarný artefakt dostal. A ešte zaujímavejšie je, kto ho do Srbska priniesol a prečo. Boli to slovenskí motorkári z trenčianskeho chopper klubu Black Kings.

Prezident klubu Black Kings Miroslav Appelt hovorí, že motorkárov k tomuto kroku inšpirovali samotní dolnozemskí Slováci, ktorí stále nezabúdajú na svoju domovinu. „Pýtate sa, ako sa to začalo? Videl som pred tromi rokmi dokument v Slovenskej televízii - o Báčskom Petrovci, o Slovákoch, ktorí tam žijú. Musím povedať, že ma veľmi oslovil, preto som si našiel na internete oficialnú stránku obce a poslal som im správu, že v rámci dovolenky by sme sa tam radi zastavili,“ hovorí. Veľmi ich potešilo, že Slováci tu žijú viac ako 250 rokov a stále si zachovávajú svoju identitu a národné tradície.
„Chcel som, aby v Petrovci po nás niečo hodnotného zostalo a zároveň, aby sme nejakým spôsobom prejaviť úctu Slovákom, ktorí tam žíjú už toľké roky a nezabudli na svoju domovinu,“ uvádza Appelt na margo drevorezby, ktorú do Petrovca priviezli v roku 2010 na 49. ročník Slovenských národných slávností.Podľa Appeltovych slov akcia v nich zanechala hlboký dojem a radi sa sem opäť vracajú.
„Pred Vami všetkými dávam klobúk dole, ste príkladom pre všetkých ľudí pre ktorých je pokladom!“ dodáva Miroslav Appelt na záver.

(jr, mb) Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.