Podvihorlatské folklórne slávnosti 2012

Podvihorlátske slávnosti Poruba pod Vihorlatom 015Už po dvadsiaty deviaty krát kraľoval folklór v Porube pod Vihorlatom, keď sa v nedeľu 5.augusta v miestnom amfiteátri zišla takmer desiatka účinkujúcich folklórnych kolektívov, ktorým prišlo zatlieskať do štyristo divákov – okrem domácich aj z okolitých obcí, v nejednom prípade i so starostami na čele.

Podvihorlatské folklórne slávnosti organizačne pripravila obec v spolupráci s tamojším miestnym odborom Matice slovenskej pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu a tiež s finančnou podporou Matice slovenskej. Ich 29. ročník otvoril starosta obce Juraj Kriška. Stručne pripomenul ich históriu, podčiarkol ich význam pre obec ale aj región, vyjadril potešenie, že rokmi silnejú, rozrastá sa počet účastníkov i divákov. Preto i teraz s veľkou spokojnosťou všetkých a hostí zvlášť privítal. Medzi hosťami bola poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Smolková, poslankyňa NR SR Ľubica Rošková, riaditeľka Domu Matice slovenskej v Michalovciach Mária Kušnírová. Svoj pozdrav slávnostiam poslal predseda KSK Zdenko Trebuľa, jeho zástupca Emil Ďurovčík aj primátor Michaloviec Viliam Záhorčák, ktorým iné povinnosti nedovolili prísť tentokrát do Poruby osobne. Prítomným sa prihovorila aj europoslankyňa Monika Smolková, ktorá sa na slávnostiach zúčastnila už tretí raz a ako povedala, najväčšiu radosť má z pohľadu na spoločné účinkovanie mladých a starších, pretože to dáva nádej, že náš folklór a ľudové tradície pretrvajú i do budúcnosti. Regiónu sľúbila za seba pomoc vždy, keď to bude možné.
V úvode programu vystúpili deti z Materskej školy v Porube, po nich tiež domáca detská folklórna skupina Lupienok. A keď už spomíname domácich, tak dospelých zastupovala dedinská folklórna skupina Porubjan. Dodajme, že tak Lupienok ako aj Porubjan vedie tamojšia predsedníčka MO MS Marta Dudrová a má za sebou už roky záslužnej práce v tomto smere. V programe sa ďalej predstavili DFSk Smižančanka zo Smižian, Porubľanka z Ruskej Poruby, mužské spevácke skupiny Hatalovčan z Hatalova a Furmaňe z Trebišova. Nechýbala ľudová rozprávačka Hrubá Erža z Bánoviec nad Ondavou a bodku za oficiálnym kultúrnym programom urobilo vystúpenie folklórneho súboru Vihorlat zo Sniny. Všetkým sa úprimne za ich príspevok k tohtoročným slávnostiam poďakoval starosta obce Juraj Kriška, odovzdal im kvety, vecné dary a ďakovné listy, deťom sladkosti. A už tradične slávnosti vyvrcholili tanečnou zábavou s dobrým guľášom i ďalším občerstvením. 

Kamila CHILOVÁ Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.