Dve menšinové neporovnateľné porovnania


ivan brožíikPOZNÁMKA

Ivan BROŽÍK

Najprízemnejším cieľom použitia povestnej bulharskej konštanty je snaha dosiahnuť, aby sa výsledok príkladu uvedený na verejnosti a v médiách zhodoval s výsledkom, ktorý na objednávku určuje štátna propaganda. Pretože bulharská konštanta sama osebe je nevinná neznáma premenná, s ktorou narábali počnúc kráľmi a cirkvou aj takí velikáni exaktnej vedy ako napríklad Albert Einstein pri výpočte svojej kozmologickej konštanty.

Ak však vláda Viktora Orbána v Budapešti a samozrejme jej geograficky ani názorovo nie veľmi vzdialení hovorcovia v podobe lídrov maďarských etnických strán na Slovensku hovoria o tom, ako Slovensko zanedbáva maďarskú menšinu, potom ide naozaj o ten najprízemnejší cieľ. Prezentovať lož ako humánnu pravdu. Ak budeme pracovať chvíľu – na rozdiel od Orbánovej bulharskej konštanty – so známymi a s overenými číslami, dopracujeme sa k poburujúcemu, no skutočne výpovednému výsledku. Počet Slovákov trvalo žijúcich v Maďarsku odhadujú oni sami asi na sto tisíc. Z najrôznejších príčin sa však len osemnásť tisíc z nich aj v oficiálnych sčítaniach hlási k slovenskej národnosti. Pre objektivitu berme do úvahy oba údaje. Ak naozaj žije v Maďarsku stotisíc Slovákov a ak – ako sme zistili – Zväz Slovákov v Maďarsku s viac než 70 miestnymi organizáciami dostáva ročne od tamojšej vlády okolo 3 miliónov forintov, potom je to na jedného príslušníka slovenskej menšiny za rok 30 forintov. Ak by sme počítali iba s oficiálnymi 18 tisícmi Slovákov v Maďarsku, potom sa údaj zvýši na takmer 167 forintov. Pri súčasnom kurze čosi nad 293 forintov za jedno euro je to v prvom prípade 10 eurocentov na osobu a rok a v druhom už 57 eurocentov na osobu a rok!

V týchto dňoch u nás rozvíril menšinové vody splnomocnenec vlády pre menšiny László Nagy návrhom rozpisu dotácií, s ktorými môžu na tento rok počítať. A ten je v prípade maďarskej menšiny na Slovensku naozaj štedrý: takmer 5,7 eura na jedného príslušníka tejto menšiny. Slovák v Maďarsku priamo cez svoj Zväz „dostáva“ teda 10 až 57 centov a Maďar na Slovensku takmer 6 eur. To je Orbánova bulharská konštanta v praxi. Pravda, treba povedať, že Budapešť zaratúva do celkového balíka podpory slovenskej menšiny aj dotácie školám, na ktorých sa slovenčina vyučuje štyri hodiny týždenne ako cudzí jazyk a inak všetko v maďarčine. A treba tiež dodať, že menšinové samosprávy dostávajú ročne v prepočte asi 1 300 až 2 600 eur. Kým u nás sa dá výška podpory konkrétnych menšín zo strany štátu vyčítať z jedného papiera veľkosti A4, Slováci v Maďarsku na otázku, koľko forintov ročne dostávajú od štátu, iba odpovedia, „fúha, to je veru ťažká otázka“, a začnú miešať nespojiteľné, tak ako ich to prinútili. Hrušky s jablkami.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.