V kanceláriách nájdeme kadečo od čínskych drakov až po austrálske bumerangy
Historické mapy Slovákov ako vhodná ozdoba kancelárií i domácností
Zhováral sa Peter MOKROŇ – Foto: archív SNN
Podpora slovenského vlastenectva, pripomienka našich koreňov, veľkých Slovákov v histórii národa. Snaha spopularizovať a prebudiť v ľuďoch záujem o slovenské dejiny. Toto sú hlavné motívy slovenského portálu SLOVIA.SK. Jeho autora Richarda HIADLOVSKÉHO sme požiadali o rozhovor.
● Ste spoluautor troch máp Slovenska, ktoré populárnou formou propagujú našu históriu. Vzdelaním nie ste ani archeológ, ani historik. Ako ste sa stali vydavateľom populárno-vedeckých máp?
Na začiatku každého hmotného, ale aj nehmotného skutku a produktu je myšlienka. Už samotná myšlienka naštartuje proces zhmotňovania danej veci. S myšlienkou vytvoriť niečo hodnotné a poučné pre verejnosť a bežného človeka som začal koketovať zhruba pred piatimi rokmi, keď som navštívil našu starobylú Nitru. Pri prechádzke centrom mesta som mal pocit, že ani nie som na Slovensku. Zahraničné spoločnosti „skrášlili“ toto starobylé mesto ohyzdnými reklamnými tabuľami, pútačmi, človek tam má možnosť vidieť celú plejádu bilbordov na tie najfantastickejšie produkty. Presne tá istá situácia je aj v iných mestách a na verejných priestranstvách, ale aj v interiéroch či v médiách a iných ustanovizniach. V mysli sa mi vynoril veľký otáznik. Je to, čo potrebujeme? Toto nás obohatí? Zabezpečí ďalším generáciám poznanie, lásku a úctu k našim predkom? Určite nie! Už ani neviem kde, ale videl som pekný, národne orientovaný obraz lipového stromu a v jeho korune osobnosti slovenských dejín. Veľmi sa mi to páčilo. Preto som spolu s kartografickou spoločnosťou začal vyrábať mapy s historickou tematikou. Myslím, že vzniklo dôstojné, osvetovo-populárne dielo.
● Ako hodnotíte spoluprácu Archeologického ústavu SAV, múzeí, či iných
inštitúcií pri tvorbe máp?
Tvorba máp bola pomerne náročná, keďže v obdobiach, ktoré prezentujú, nijaké mapy neboli. Napríklad mapa Veľkej Moravy vznikala zhruba tri roky. Ani mapa Veľkej Moravy, ani mapa Samovej ríše nie sú v nijakom prípade povrchné. Ich vzniku predchádzalo mnoho návštev archeologických skanzenov, múzeí, štúdium odbornej literatúry... Inštitúcie, ktoré
som navštívil, sa k ich tvorbe stavali pomerne ústretovo. V spomínaných inštitúciách pracujú skutoční odborníci.
● Čo všetko ponúka vaše vydavateľstvo a aké sú plány do budúcnosti?
V našom vydavateľstve sa usilujeme prezentovať vedecko-populárnou formou dejiny Slovenska. Naším cieľom je, aby sme vytvorili iný, ako je zaužívaný model skrášľovania priestorov. Prečo by napríklad úradník nemohol mať namiesto imitovaného egyptského papyrusu na stene pekne zarámovaný Kyjevský list v hlaholike? Nechcem urážať iné kultúry, ale je nepochopiteľné, že v kanceláriách a priestoroch našich úradov nájdeme všetky možné ozdoby od čínskych drakov, cez austrálske bumerangy, no nájsť tam niečo slovanské a slovenské je viac ako zriedkavé. Práve preto sa snažíme dať ľuďom impulz na vhodné skrášlenie si svojich a verejných priestranstiev. Čo sa týka zákazníkov, sú nimi najmä organizácie, inštitúcie, a samozrejme bežní ľudia.
Viac aj na www.slovia.sk a www.snn.sk