Jedna zdravotná poisťovňa? A prečo nie?


socialna-poistovnaŠtát chce lepšie fungujúce zdravotníctvo. Bude mať však na reformu peniaze?

Ľudovít KUSAL

Pred možnosť zásadnej hospodárskej zmeny sa v týchto dňoch dostáva slovenské zdravotníctvo. Premiér Robert Fico verejne vyzval majiteľov súkromných zdravotných poisťovní, aby zvážili odpredaj akcií štátu. Ficovou predstavou je totiž mať na Slovensku len jednu zdravotnú poisťovňu, a to štátnu. Výsledkom má byť zastavenie odlivu peňazí zo zdravotníctva, ktoré doň tečú prirodzenou cestou povinného platenia poistenia.

Ozvali sa už zástancovia tohto riešenia – napríklad z lekárskych kruhov, i jeho zatracovatelia – napríklad ekonomickí analytici alebo exminister Uhliarik. Aj keď premiér ešte neoznámil, odkiaľ chce na to zobrať peniaze, vo svetle možného zisku – plnej zodpovednosti za financovanie v zdravotníctve, sa to javí ako prijateľné riziko. Zdravotné poisťovne ročne odčerpajú zo svojich príjmov a zisku podľa tvrdení premiéra desiatky miliónov eur. Keď ekonómovia vypočítavali približnú hodnotu akcií oboch poisťovní – Dôvery a Unionu – došli podľa bývalých údajov k sume 650 miliónov eur. Naposledy sa totižto poistenci „oceňovali“ pri spájaní poisťovní Apollo a Dôvera v roku 2009. Získanie jedného poistenca malo podľa účtovnej závierky hodnotu 360 eur. Pri počte 1,8 milióna poistencov, ktorí sú v týchto poisťovniach, by išlo práve o 650 miliónov. Išlo by teda o ďalšie stámilióny, ktoré by naše zdravotníctvo zhltlo. Veď len nedávno to bolo 350 miliónov, ktoré štát za koaličnej vlády dal nemocniciam.

Dôvera si s Unionom delia asi tretinu trhu, pričom prvá z nich dosiahla v minulom roku čistý zisk 40 miliónov. A takéto peniaze by sa hodili do zdravotníctva alebo do štátneho rozpočtu. Alebo by bolo na platy. „My hľadáme 50 miliónov eur pre sestry a lekárov a niekto, kto je majiteľom súkromnej zdravotnej poisťovne, si odkrojí z verejných financií 30, 40 alebo 50 miliónov eur,“ zamýšľa sa Fico.


Zákaz zisku

8. augusta 2007 – Ficova vláda schválila novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Zisk museli dať na nákup starostlivosti;

25. októbra 2007 – novelu schválil parlament;  

január 2008 – akcionári sa obrátili na arbitrážny súd;

október 2008 – 52 poslancov  podalo podnet na ústavný súd, výhrady k novele mala aj Európska komisia;

26. januára 2011 – ústavný súd rozhodol, že zákon je protiústavný.


Hospodárenie zdravotných poisťovní

(Zdroj: zdravotné poisťovne)

VšZP (Počet poistencov: 3,4 mil.)

2008: 0,03 mil. eur

2009: - 17 mil. eur

2010: - 70 mil. eur

Dôvera (Počet poistencov: 1,4 mil.)

2008: 1,2 mil. eur

2009: 8,2 mil. eur

2010: 16,2 mil. eur

Union ZP (Počet poistencov: 0,4 mil.)

2008: -10,8 mil. eur

2009: - 16,5 mil. eur

2010: - 2,3 mil. eur


Nad zdravotnými poisťovňami je zdvihnutý prst – spomína sa už aj možné vyvlastnenie. To by však bolo extréme riešenie, v ktoré nikto zrejme ani neverí. Na Ficovu predstavu o „vykúpení“ poistencov súkromných zdravotných poisťovní najnovšie nie najoptimistickejšie zareagoval minister financií. Peter Kažimír si totiž myslí, že na celý obchod nebude mať štát peniaze. Takže možno ostane len pri želaní...

IBA ŽELANIE?

Už v roku 2008 pri zlučovaní VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne sa konštatovalo, že takýto krok, ako aj ďalšie usporenie peňazí v zdravotníctve sa môže dosiahnuť až pri modeli jedinej zdravotnej poisťovne – štátnej, ktorá by vytvorený zisk nepresúvala zo zdravotníctva napríklad na kúpu nových áut alebo na odmeny. Preto ani teraz po Ficových slovách vo vedení poisťovní nenastala panika, informácie o želanom stave – mať jednu zdravotnú poisťovňu – majú na Slovensku svoju históriu. Ale o spánok manažérov poisťovní sa báť nemusíme, oni si vedia poradiť. Veď keď začiatkom minulého roka ústavný súd rozhodol, že zákaz vytvárania zisku je protiústavný, hneď „upravili“ aj hospodárenie. Už prvý polrok 2011 hospodárili ako po dotknutí čarovným prútikom. Vytvorili zisk takmer 27 miliónov a šťastie pri nich stálo po celý minulý rok: štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa evidovala k 31. decembru 2011 zisk 5,702 milióna eur (rok predtým to bola strata vyše 120 miliónov eur). Súkromná poisťovňa Dôvera zaznamenala ku koncu uplynulého roka kladné hospodárenie na úrovni 9,574 milióna eur, v roku 2010 to bolo vo výške 16,238 milióna eur. A Union zdravotná poisťovňa uzavrela vlaňajší rok so ziskom mierne nad 9 miliónov eur. V predchádzajúcom roku to pritom bola strata 2,265 milióna eur. Tí sú ale šikovní, však?



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.