Kandidát KDH si cez deti kupoval voličov


eva zelenayováPOZNÁMKA

Eva ZELENAYOVÁ

Levoča má po trojnásobných voľbách konečne primátora mesta. Stal sa ním trojnásobný víťaz volieb Miroslav Vilkovský. Jeho kandidatúru podporili Smer-SD, SNS, HZDS-ĽS, HZD, Most – Híd, Robíme to pre deti-SF a PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ.

Prvé komunálne voľby sa konali v Levoči v novembri 2010. Vyhral ich Vilkovský rozdielom 12 hlasov. Protikandidát Milan Majerský bol kandidátom KDH, SDKÚ-DS a OKS. Neuznal výsledky volieb, podal podnet na Ústavný súd SR a ako dôvod uviedol podozrenie z kupovania hlasov Rómov v prospech protikandidáta. Ústavný súd vyhlásil voľby za neplatné, nasledovali ďalšie. V nich o 5 hlasov zvíťazil Majerský, ale ukázalo sa, že došlo k chybnému zrátaniu hlasov v neprospech Vilkovského, ktorý pre zmenu taktiež podal podnet na Ústavný súd SR. Ten opäť vyhlásil voľby za neplatné, takže 31. marca Levočania volili znova. A aj napriek tomu, že do volieb primátora sa zapojil uznávaný právnik Radoslav Procházka, napriek návštevám poslancov parlamentu, ovplyvňovaniu Rómov rozdávaním sladkostí deťom, Majerský prehral rozdielom 430 hlasov.

Od prvých primátorských volieb v novembri 2010 sa Levoča stala prechodným hlavným mestom KDH. Všetky špičky strany sa usilovali osloviť a presvedčiť voličov mesta, najmä keď sa ukazovalo, že rozdiel medzi kandidátom Smeru a KDH nie je neprekonateľný. Kresťanskí demokrati podobne ako vo veľkej politike aj na úrovni okresu uplatňovali novú politickú kultúru. Nič im nebolo sväté, pred ničím sa nezastavili. K znevažovaniu protikandidáta sa pridali aj poslanci z OKS. Oslovovali Levočanov, pýtali sa, koho budú voliť. Keď zaznelo meno Vilkovský, zhnusene vyprskli: „Toho komunistu?“ Nad Tehelňou, kde žije rómske etnikum, sa v predvečer volieb objavila modrá Škoda Octavia s bratislavskou poznávacou značkou.  Dobrovoľníci kandidáta Majerského rozdávali sladkosti, letáky a volebné noviny. „Neporušil som nijaký zákon, sladkosti sme rozdávali deťom, nie voličom,“ tvrdil   Majerský pred televíznymi kamerami s úsmevom víťaza. Ten Majerský, ktorý pre podozrenie   z kupovania hlasov Rómov sa neváhal obrátiť na ústavný súd, sa tentoraz vôbec neostýchal priznať k tomu, že našiel spôsob ako si nakloniť rómskych voličov. Informovanejší Levočania tvrdia, že Majerský si pred voľbami dal poradiť   od renomovanej mimovládnej organizácie, ktorá našla „dieru“ v zákone. Ten postihuje len priamu korupciu, čo sa na deti nevzťahuje, lebo nie sú voličmi. Nuž, politická kultúra na spôsob KDH.

Levoča je zložením obyvateľstva zvláštna. Darilo sa tu komunistickej strane, a preto ju nazývali aj malou Moskvou, ale súčasne majoritnú časť obyvateľstva tvorili veriaci. Levoča je pútnickým mestom s chrámom na Mariánskej hore. Navštívil ho aj blahoslavený pápež Ján Pavol II. V neďalekej Spišskej Kapitule sídlil po vzniku Česko-Slovenska biskup Ján Vojtaššák, známy podporou katolíckeho školstva aj v Levoči. V roku 1949 dvesto obyvateľov mesta zatkli za účasť na obrane svojich kňazov pred zatýkaním, čo vošlo do histórie ako Levočská vzbura. Účastníkov vzbury vyšetrovali, 52 z nich odsúdili. V Levoči ešte žije Mária Repáková, odsúdená na 10 rokov. Mesto so silným kresťanským potenciálom patrilo v novodobej histórii Slovenska k bašte KDH. No po skúsenostiach za vyše dvadsať rokov s týmto hnutím slabne aj vplyv KDH na mestskú populáciu.

Voľby primátora vyšli mestskú pokladnicu na 18 tisíc eur.   KDH sa teda postaralo o zbytočne vyhodených 12 tisíc eur.   Ďalších 1 900 eur prihodili mestskí poslanci za štvormesačné zastupovanie primátora svojmu poslancovi. Ten už taký štedrý nebol k mestským policajtom. Na žiadosť o zakúpenie obuvi im odkázal: „Vy neviete, že je kríza?“

Kríza...                                                                           



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.