Každý športovec je istým spôsobom aj vyslancom svojho štátu


Gantnerová - štvorecSlovenská výprava je už v dejisku zimnej olympiády v ruskom Soči

Každý športovec je istým spôsobom aj vyslancom svojho štátu

Roman Kaliský-Hronský, foto: Ľubomír Souček

Slovenskí olympijskí športovci sa 31. januára začali presúvať do ruského mesta Soči, kde sa od 7. do 23. februára budú konať dvadsiate druhé hry zimnej olympiády. Vedúcou slovenskej výpravy je Janka Gantnerová, ktorá vo svojej aktívnej športovej kariére zjazdovej lyžiarky bola historicky prvou slovenskou víťazkou pretekov Svetového pohára a na ZOH 1984 v Sarajeve obsadila piate miesto v zjazde.

  • Naša výprava do Soči nie je veľmi početná. Čo by sa po ZOH dalo z pohľadu slovenských zimných športov označiť za primeraný úspech?

Vo výprave máme šesťdesiatdva športovcov. Približne toľko ľudí je aj v sprievodnej skupine trénerov, masérov, technikov či zdravotného personálu. Ja našim športovcom verím, preto som povedala, že si zo Soči môžeme priniesť možno aj štyri či päť medailí. To by bolo viac, ako sme získali na predchádzajúcich zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri. Úspechom pre každého športovca je však už umiestnenie na bodovaných miestach.

 

  • Je finančné krytie dostatočné, keď vieme, že peniaze na prípravu športovcov idú z ministerstva školstva a na samotnú účasť vo výprave zo Slovenského olympijského výboru?

Športové zväzy majú prostriedky na olympijskú prípravu z ministerstva školstva a to ich uvoľnilo zavčasu. Takmer všetky zimné športy sú však u nás finančne poddimenzované. Keďže sa nerealizoval projekt Top tímu, SOV nemohol žiadať od štátu dotácie na špecifickú prípravu konkrétnych športovcov. Som rada, že sa podarilo do konca minulého roka vybaviť aspoň poskytnutie dotácie na prípravu pre tých športovcov, ktorí už v tom čase splnili kritériá účasti. To však neznamená, že jednotliví športovci sa spoliehajú iba na štátne zdroje. Olympijská príprava je štvorročný cyklus a počas neho každý, kto má ambíciu zúčastniť sa hier, dáva do toho všetky svoje sily aj vlastné prostriedky. Športovec, respektíve jeho manažment si počas prípravy hľadá vlastných sponzorov, čo dnes nie je ľahké.

  • Slovenský dom v Soči nemal byť kvôli tomu, že to bolo pre Slovenský olympijský výbor veľmi drahé. Skúsenosti z minulých olympiád hovorili, že práve Slovenský dom bol dôležitým miestom spoločenského života a zviditeľňovania Slovenska. Máme v Soči iné stredisko na podobnom základe?

    Gantnerová

Vyzeralo to tak, že kvôli vysokým finančným požiadavkám organizátorov tento raz na olympiáde Slovenský dom ani nič podobné mať nebudeme. Napokon však vďaka pomoci ruského podnikateľa žijúceho na Slovensku bude v Soči stredisko nazvané Slovak point. Má v podstate plniť funkciu, ktorú mal Slovenský dom. Je priamo na železničnej stanici v Soči, čo je vlastne brána, ktorou prechádza množstvo návštevníkov hier, takže budeme na očiach aj takýmto spôsobom. Som tomu rada, nič to však nemení na skutočnosti, že zviditeľniť sa chceme najmä úspešným športovým reprezentovaním Slovenska.

  • Obavy sú o bezpečnosť olympiády. Ako to vidí vedenie našej výpravy?

Všetci vieme o bezpečnostných rizikách, ktoré hrozia v dnešnej dobe pri každom podobnom podujatí, ale tento raz je to špecifické tým, že Rusko má svoje veľmi čerstvé tragické skúsenosti s teroristickými útokmi. Nepodceňujeme nijaké bezpečnostné opatrenia zo strany organizátorov, budeme sa nimi riadiť a musíme veriť, že sa nič mimoriadne nestane. Všetci členovia našej výpravy si uvedomujú, že vo vlastnom záujme musíme byť disciplinovaní nielen v rámci športového zápolenia, ale aj vo všetkom, čo sa týka infraštruktúry a spoločenskej nadstavby podujatia takých parametrov, aké má táto olympiáda.

  • Bude pre nás Soči poučením pre prípadné organizovanie ZOH, na ktorých by s Poľskom mohlo participovať aj Slovensko?

Nezávisle od našej výpravy cestujú do Soči aj ľudia z prípravného výboru kandidatúry na olympijské hry Krakov 2022. Okrem Poliakov majú v tejto skupine zastúpenie aj Slováci. Sú to odborníci, ktorí sa olympijským záležitostiam venujú dlhodobo a vedia teda porovnávať organizačné úspechy aj neúspechy predchádzajúcich olympiád. Iste budú mať možnosť nechať sa inšpirovať tým, čo budú v Soči vidieť ako organizačné prínosy či nedostatky.

  • Môže naša misia v Soči podporiť budúci prílev ruských turistov na Slovensko?

Hoci v posledných rokoch Vysoké Tatry zaznamenávajú nárast počtu návštevníkov z Ruskej federácie, naše pôsobenie v Soči môže mať svoj prínos aj pre slovenský cestovný ruch. Každý športovec je istým spôsobom vyslancom svojho štátu a svojimi úspechmi prebúdza aj záujem o krajinu, z ktorej pochádza.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.