Keď deti spievajú


deti spievajú štvorecNa Slovensku vzniká ambiciózny projekt na podporu hudobnej výchovy

Maroš M. BANČEJ – Foto: archív

Ministerstvo školstva SR a Ministerstvo kultúry SR spolu s Národným osvetovým centrom a agentúrou Viva Musica! pripravujú projekt Viva zbor, ktorý má ambíciu povzbudiť na našich základných školách vzťah žiakov k hudobnej výchove. Na motívy slovenskej povesti o rytieroch zo Sitna vznikne tak monumentálny hudobný program, v ktorom si v záverečnej fáze zaspieva viac ako 700 detí.

 

Musíme si priznať, že hudobná výchova je najmenej posledných dvadsať rokov popoluškou v rámci vyučovacieho procesu. Nezmenil na tom nič ani chvíľkový ošiaľ, ktorý vznikol pri prvých sériách súťaže Superstar, keď sa hovorilo o tom, že mladí ľudia začínajú objavovať krásu spevu. S oveľa koncepčnejšou iniciatívou však prišlo Ministerstvo kultúry SR, Národné osvetové centrum, Ministerstvo školstva SR a agentúra Viva Musica!. Jednoducho, známe osobnosti a kvalitní umelci pripravili pre žiakov základných škôl projekt, ktorý vo svojom finále nebude mať doposiaľ na Slovensku obdobu.

  • SITNIANSKI RYTIERI

Na pôde Národného osvetového centra sa v  priestoroch bývalého V-klubu uskutočnila 1. októbra 2012   tlačová konferencia k unikátnemu pilotnému projektu Viva zbor alebo Legenda o rytieroch zo Sitna. Cieľom projektu je inovatívnym spôsobom zatraktívniť výučbu hudobnej výchovy na základných školách, a tým efektívnejšie rozvíjať vzťah mladej generácie ku kultúre. Počas bežných hodín hudobnej výchovy budú deti vedené pedagógmi nacvičovať piesne a vznikne tak hudobno-scénické dielo pre veľký detský zbor zložený z viac ako 700 žiakov (!) vybraných základných škôl. Na veľkorysej scénickej ploche za účasti symfonického orchestra, sólistov a známych hercov budú si môcť diváci vychutnať jedinečný program, ktorý organizátori predstavia v Bratislave v júni 2013 pri príležitosti osláv 20. výročia založenia Slovenskej republiky. Vzápätí toto ojedinelé predstavenie odznie aj v Košiciach, a to v rámci aktivít Košice – Hlavné mesto európskej kultúry 2013. Dielo bude rozprávať príbeh na motívy starej slovenskej legendy o rytieroch zo Sitna a bude ho tvoriť desať zborových hudobných čísel (piesní), popretkávaných hereckou akciou a rozprávaním hlavných postáv príbehu.

  • HVIEZDY ÚČINKUJÚ S DEŤMI

deti spievajúDo projektu Viva zbor sa zapojili známe herecké osobnosti ako Zuzana Kronerová, Táňa Pauhofová, Miroslav Noga, Štefan Skrúcaný, Lukáš Latinák či Marián Čekovský, ktorí v tejto, pre nich novej a inšpiratívnej polohe azda pomôžu aspoň trocha revitalizovať vzťah mladej generácii k spevu, histórii a k nebulvárnym spôsobom sebavyjadrenia. Ambasádorkou projektu je populárna moderátorka Adela Banášová, ktorej úlohou bude spolu so spomínanými hercami navštevovať školy a sledovať napredovanie jednotlivých detských kolektívov. Autorom skladieb, hudobným garantom projektu a dramaturgom diela je Oskar Rózsa, známy hudobník a skladateľ, ktorý sa podpíše pod všetkých desať skladieb tvoriacich príbeh diela. Na autorskej časti sa podieľajú aj Jakub Nvota a Peter Kollár.   Vďaka spomínaným autorom sa žiakom napokon   dostane do rúk netradičná učebnica hudobnej výchovy.

  • MINISTRI PROJEKT VÍTAJÚ

 Na tlačovej konferencii minister kultúry Marek Madarič vyzdvihol originalitu projektu. „Tento projekt je príkladom originálnej cesty ako viesť deti pri výučbe hudobnej výchovy na základných školách, a tým efektívnejšie rozvíjať ich vzťah ku kultúre. Tak isto má veľký potenciál cez námet – príbeh o rytieroch zo Sitna – posilniť aj ich vzťah k našej histórii,“ povedal na záver stretnutia s novinármi.Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič a zdôraznil, že hudobná výchova na základných školách potrebuje renesanciu a projekt Viva zbor ju prináša. Generálna riaditeľka Národného osvetového centra Jana Kresáková vysvetlila, ako a prečo vznikla spolupráca s agentúrou Viva Musica!, a vyjadrila presvedčenie, že spolupráca všetkých zúčastnených subjektov pomôže k obnoveniu záujmu detí o náročnejšie formy hudby, ako aj o slovenskú históriu. Autor projektu z agentúry Viva Musica! Matej Drlička oboznámil na záver konferencie prítomných novinárov s podrobnosťami a so špecifikami takejto ojedinelej akcie a vyslovil presvedčenie, že na budúci rok sa v júni predstaví širokej verejnosti skutočne inšpiratívne predstavenie.

           Zdá sa, že konečne vzniká dlhodobejšia koncepcia umeleckého vzdelávania našej mládeže. Najnovšou potešujúcou správou je to, že do vznikajúceho projektu sa  

chce zapojiť aj Opera Slovenského národného divadla.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.