Nemorálna koncepcia budúcnosti


HUMORESKA

Milan ZEMO

Prepáčte mi, ale raz za čas musím ponúknuť neveselú humoresku. Aj ja som len človek. Nedokážem sa smiať cez slzy, ako to robil veľký ruský prozaik Čechov, no skúsiť to môžem. Viem, že naše zdravotníctvo je v svrabe a je mu dobrá každá eurovka. Nahnevaný do nepríčetnosti sa však pýtam po prvé: Koho oprávňuje zavádzať podobnú morálnu koncepciu budúcnosti, ako ju načrtli v bratislavskej pôrodnici v Ružinove? Tam ak chce otec vidieť svoje „čerstvo“ narodené dieťa, musí najprv zaplatiť 30 eur?

Veď po správnosti by mal zaplatiť štát! Napríklad preto, že sa niekto odhodlal do tejto mizérie sveta splodiť nového potomka, a teda budúceho platcu daní. Samozrejme, pokiaľ nejde o „výrobný prostriedok“ na poberanie sociálnych dávok niekde v kolónii ľudí, ktorým sa u nás hovorí aj „koledníci“.

Druhá nasrdená otázka znie: Kto nesie zodpovednosť za morálnu koncepciu budúcnosti Slovenska, keď sa zatvoria jediné detské ozdravovne svojho druhu Helios na Štrbskom Plese a v dolnozemskom Čilistove? Majú z nich byť špičkové liečebné zariadenia pre majetných cudzincov a stále sa zmenšujúcu solventnú vyššiu strednú vrstvu zo Slovenska. Liečebne tu boli preto, aby z chorých detí nevyrástli chorí dospelí, ktorí budú po celý život zaťažovať štátnu kasu cez zdravotníctvo. Každý tím je taký silný, akým silným je jeho najslabší článok. O Slovensku to platí dvojnásobne. Vyzerá to tak, že u nás deti z poctivých, ale zo sociálne slabších rodín, do kategórie ktorých sa čoraz viac dostáva aj stredná trieda, nemajú právo na zdravie. Kto si môže dovoliť drahú klimatickú liečbu v Alpách alebo dlhodobý pobyt v liečebniach pohybového aparátu?

Básnické otázky, ktoré sa v oboch prípadoch zlievajú dohromady, sú zbytočné. Treba na ne dať nebásnické odpovede, lebo ticho lieči len zdravých. Ako sa tak na to všetko pozerám so smutnými psími očami, stále viac ma berie na zavíjanie, lebo zdravie sa stáva výsadou bohatstva. To je hlúpe až do takej miery, ktorú si teraz mnohí nevedia ani len predstaviť. Zbadajú sa až vtedy, keď zostanú jediní zdraví a pohroma sa priblíži k tesnej blízkosti ich haciend obohnaných vysokými múrmi. Vtedy už Slovensku ani Pán Boh nepomôže, nieto ešte skutočná reforma zdravotníctva. Nebude ju nielenže robiť za čo, ale ani pre koho...

Ale predsa si len na záver trochu ironicky zavtipkujem. Mám pre naše, čoraz bulvárnejšie komerčné televízie tip na novú reality šou. Volala by sa Posledný vyhráva. Na začiatku by sa vybrala za účasti televíznych divákov partia maródov. Televízne kamery by potom pozorne sledovali ich peripetie, pobiehanie po lekároch a polihovanie po nemocniciach. Pacient, ktorý by zomrel posledný, získal by ako cenu veľkolepý pohreb aj s náhrobkom, na ktorom by nechýbalo logo hlavného sponzora.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.