Z Kuba sa stal Kubko


MEDAILÓN

(mab)

Keď sa tvorcovia rozhodli sfilmovať legendárny večerníčkový seriál Kubko a Maťko v hranej podobe, zrejme nemuseli dlho hľadať herca, ktorý by dokonale stvárnil Kubka. Rozšafného, dobre stavaného valacha, navyše so zmyslom pre humor. Výber automaticky padol na Ivana Vojteka, zvaného Tuli. Je to priam osudová voľba, keďže tento talentovaný herec si kedysi zahral nemenej známu postavu, a to Kuba, ktorú pred ním famózne stvárnil nezabudnuteľný Jozef Kroner. Ako vtedy napísali divadelní kritici – Ivan „Tuli“ Vojtek si hanbu neurobil.

Ivan Vojtek po vyštudovaní herectva na VŠMU stvárnil stovky postáv v inscenáciách Divadla Andreja Bagara v Nitre, v Teatre Wüstenrot a na Novej scéne. Z jeho úloh môžeme spomenúť účinkovanie v hrách a muzikáloch Vlasy, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Evanjelium o Márii, Don Quijote podľa Sancha, Archa Templárov, Na skle maľované či Štvrtý do partie. Talentovaného herca si čoskoro všimli aj filmári, a tak účinkoval v desiatkach televíznych filmov, rozprávkach a inscenáciách. Medzi najznámejšie patria Princezná a mesiac, Loktibrada, Rozprávanie kvetu kamélie, Rozprávanie temných slatín, O popletenej víle, Geminy, Hon na čarodejnice, Dlhý, Široký a Bystrozraký, Tanec lásky a smrti, Jozef Mak, Rozprávanie neznámeho človeka, Let asfaltového holuba, Montiho čardáš, ...kone na betóne či seriál Susedia a Obchod so šťastím. Ivan Vojtek je jedným zo zakladateľov futbalového družstva hercov MUFUZA a v súčasnosti pôsobí po siedmich rokoch na „voľnej nohe“ na našej prvej scéne, v činohre Slovenského národného divadla. Čerstvý päťdesiatnik na margo svojho jubilea hovorí: „Nerád bilancujem. Jožko Kroner mi onehdy povedal: Keď sa za sebou obzrieš, musíš tam mať za zadkom brázdu vyoranú, takže si rozmysli, kedy sa za sebou obzrieš. Tak a ja ešte neviem, či oriem. Či tá radlica je kdesi do zeme zapustená, či tam tá brázda je... Ešte sa však nechcem obzerať.“Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.