Koho tlačí botka – Sobotka


Voľby v Českej republike

Koho tlačí botka – Sobotka

Peter JÁNOŠÍK

V českých predčasných parlamentných voľbách zvíťazila opozičná ČSSD s niečo vyše dvadsiatimi percentami hlasov. Toto víťazstvo je však skôr na stranícku reflexiu ako na jasanie. Sociálni demokrati totiž ešte tak málo hlasov vo voľbách nezískali. Za skutočného víťaza volieb sa označuje strana ANO nováčika na českej politickej scéne Andreja Babiša, druhého najbohatšieho Čecha, ktorý je pôvodom Slovák. Ten stranu zrejme založil iba z vlastných ambícií, aby mu peniaze nehliveli v bankách, pretože na vládnutie nie je reálne pripravený. Napokon, vidno to aj z jeho chabého rečníckeho prejavu. Získal však 18,6 percenta. Tretí boli komunisti s 15 percentami a za nimi sa umiestnila TOP 09 Karla Schwarzenberga, ktorá dostala 12 percent hlasov. Dosiaľ vládnuca ODS skončila medzi poslednými so 7,7 percenta hlasov.

Predsedníctvo ČSSD berie na zodpovednosť za rozpačitý volebný výsledok svojho predsedu Bohuslava Sobotku a usiluje sa ho prinútiť, aby na svoju funkciu rezignoval. V kampani ho prezentovali ako budúceho premiéra, teraz ho vyradili z tímu, ktorý má rokovať o budúcej koalícii. Sobotka hovorí o vnútrostraníckom puči.

„Nebudem ustupovať nátlaku, špinavej kampani a nedemokratickým praktikám, ktoré uplatňoval Zdeněk Fierlinger na pôde ČSSD v roku 1948,“ reagoval Sobotka. Fierlinger bol bývalý šéf sociálnych demokratov, ktorý po komunistickom prevrate v roku 1948 zosnoval „zlúčenie“ strany s komunistami. De facto išlo o likvidáciu sociálnej demokracie.K úspechu strany najbohatšieho Slováka Andreja Babiša prispelo aj výdatné masírovanie mozgov českých voličov účinnými bonmotmi, ako je trebárs aj tento: „Nemáte radi Česko, jeho reč a kultúru? Jednoduchým, pritom zaručeným a v praxi niekoľko ráz osvedčeným spôsobom, ako zlikvidovať náš štát, je znovu a znovu voliť tie politické strany, ktoré zasadali vo vláde od zamatovej revolúcie. Tieto strany opakovane dokazujú, že v odbore štátnej devastácie dosahujú majstrovskú klasifikáciu.“ O Babišovi sa pred voľbami písalo, že sa pasuje do „roly spasiteľa, ktorý dá veci do poriadku“. „Veď,“ píše sa v povolebných komentároch ironicky, „kto iný by mal rozumieť ľuďom, ktorí žijú často z necelých desiatich tisíc korún mesačne, než dakto, kto sedí na miliarde?“Aj tak na českej politickej scéne prevláda názor, že každopádne treba zostaviť novú vládu a vyhnúť sa opakovaniu volieb. Rokuje sa o možných koalíciách. Ako najpravdepodobnejšia sa ukazuje spojenie ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Konzervatívci a ľudovci sa teraz opäť dostali do parlamentu, keď získali 6,7 percenta hlasov. Pred nich sa dostala aj nová strana Úsvit podnikateľa japonského pôvodu Tomia Okamuru s 6,8 percenta.

Predčasné voľby sú dôsledkom škandálu, ktorý vyplával na povrch v polovici júna. Do sídla vlády vtedy vtrhla polícia a prevalila sa kauza okolo šéfky kancelárie vtedajšieho premiéra Petra Nečasa (ODS) Jany Nagyovej, s ktorou mal premiér viac ako len pracovný pomer. Dnes už jeho manželka protizákonne využívala služby tajných služieb aj na sledovanie jeho niekdajšej polovičky...

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.