Kolosálna deštrukcia

RTVS logoIvan BROŽÍK

Pod skratkou RTVS sa skrývajú trosky média, ktoré má ešte stále zo zákona štatút verejnoprávneho. Verejnosť už zrejme „zabudla“ na likvidáciu etnického vysielania a jeho nahradenie vysielaním v maďarčine na okruhu Patria. Rusínov, ktorí sú podľa posledného sčítania treťou najpočetnejšou menšinou u nás, ale aj Nemcov a iné etniká tak z Bratislavy už roky učia (zámerne?) maďarský jazyk.

Nielen tieto menšiny však prišli o vysielanie, na ktoré sa stále mesačne skladajú. Riaditeľka Zemková zrušila vynikajúco vybavenú sieť regionálnych rozhlasových štúdií s profesionálnymi spravodajcami a nahradila ich tvorbu sporadickými vstupmi neprofesionálnych externistov do celoplošného vysielania. Informácie o skutočnom živote v regiónoch sú pre poslucháča hlavného vysielacieho okruhu nedostupné a nahrádza ich iba politizovanie alebo komerčný infantilizmus z Bratislavy.

RTVSNajnovšie však Zemkovej manažment ruší aj regionálnu televíznu tvorbu. Banskobystrické televízne štúdio presúva do tamojšej rozhlasovej budovy. Znepokojenie dôrazne vyslovilo mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici. Uznesením vyjadrilo rozhorčenie nad situáciou v regionálnom štúdiu Rozhlasu a televízie Slovenska. Podobné komuniké prijali aj poslanci zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. V oboch prípadoch bola iniciátorkou hlasovania poslankyňa Ľubica Laššáková (SMER-SD). Nejde teda o nijakú „dojmológiu“. Podľa Únie slovenských televíznych tvorcov, ktorá dôrazne protestuje proti krokom manažmentu RTVS v Banskej Bystrici, ide o „likvidáciu jeho autonómnosti a regionálnej televíznej tvorby“. Čo je zarážajúce, sťahovanie regionálneho štúdia verejnoprávnej televízie na Rudlovskej ulici v Banskej Bystrici do rozhlasovej budovy na Ulici profesora Sáru sa deje v príkrom rozpore so zákonom, lebo prebieha bez akýchkoľvek stavebných povolení v rozhlasovej budove, hoci stavebné práce sú v plnom prúde. Existujúcu petíciu za zmenu Zákona o Rozhlase a televízii Slovenska s cieľom zachovať a dosiahnuť 20-percentný podiel regionálnych štúdií Košice a Banská Bystrica na celoštátnych vysielacích okruhoch generálna riaditeľka Zemková ignoruje a dá sa povedať, že vo vysielaní RTVS aj cenzuruje. Je paradox, že jeden z jej iniciátorov Milan Antol je aj člen Rady RTVS. Môžeme sa teda pýtať, dokedy ešte budeme musieť len nemo registrovať, ako sa v pohraničných regiónoch sledujú cudzie rozhlasové a televízne stanice len preto, že RTVS nie je schopná ani ochotná rešpektovať oprávnené potreby svojich koncesionárov. Alebo, kedy a kto zastaví zámernú likvidáciu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.