Koniec pavúkov v Tatrách


KNIHA TÝŽDŇA

Milan Vranka, výborný dokumentarista, milovník hôr, spolulezec a kamarát, si predsavzal čosi príznačné. Na neveľkom priestore sto šesťdesiatich strán spomenúť na tých, ktorí silou individuality pokorili najvyššie svetové štíty a súčasne svojimi výkonmi šírili slávu Slovenska. Zároveň ukazuje horolezectvo z druhej – krutejšej stránky, keď aj napriek majstrovstvu skalolezcov, ich kvalitám a skúsenostiam prináša tragédie.

Autor sa zahĺbil do starých novinových článkov, listov z výprav, do expedičných denníkov, postrehov či prepisov vysielačkových rozhovorov a prerozprával príbehy dvadsiatich troch dramatických osudov. Začínajú sa v Karpatoch, v okolí Piešťan, vo Fatrách a všetky sa zlievajú vo Vysokých Tatrách. Končia sa na Pamíre, v juhoamerických Andách, Kordillerách a v obrovskom himalájskom sne. Všetky majú spoločný tragický koniec. Kde sú hroby ich hrdinov, sa už v mnohých prípadoch asi nikdy nedozvieme.

Ivan Bortel a jeho štrnásť druhov prišlo o životy pod Huascaránom, Jozef Psotka na Evereste, bratia Pavol a Ondrej Pochylovci vo Vysokých Tatrách, Vladimír Plulík na Broad Peaku, Milan Kriššák a ďalší záchranári po páde vrtuľníka pri záchrannej akcii v Mlynickej doline, Juraj Kardhordó na Manaslu, Jindro Martiš pod Annapurnou, Karel Jakeš v Belianskych Tatrách, šiestich Slovákov pochovala lavína na Pamíre, traja sa nevrátili po páde na Pumori... Životy ďalších dvoch osobností horolezectva si zobrala zákerná choroba: Juraj Weincziller aj Ivan Gálfy jej podľahli po niekoľkoročnom boji. Milan Vranka v súbore čŕt zachytáva týchto ľudí prostredníctvom spomienok spolulezcov, priateľov a rodinných príslušníkov. Spojila ich aj smrť: našli ju priskoro a v horách...

Publikácia nadväzuje na titul Nezvestní z Everestu, keď v roku 1975 veľká britská expedícia vyliezla v ťažkej juhozápadnej stene Mount Everestu (8 848 m) novú cestu expedičným štýlom s použitím kyslíkových fliaš, množstva materiálu a s pomocou šerpov. Jej vedúci Chris Bonington vtedy vyhlásil: „Vyliezť túto cestu alpským štýlom je nereálne!“ A výzva bola na svete. Písal sa 17. október 1988. Štvorica špičkových slovenských horolezcov – Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just – preliezla juhozápadnú stenu Mount Everestu až na Južný vrchol alpským štýlom. Just potom vystúpil sám aj na hlavný vrchol. Svetový výkon z kategórie prelomových! Pri zostupe však všetci štyria zostali nezvestní...

Publikácia Koniec pavúkov v Tatrách je ilustrovaná autentickými farebnými fotografiami, ale i ďalšími snímkami z archívu rodín a autora.                                

(tbh)



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.