Kto (ne)má rád transparentnosť


Balogh OtoPOZNÁMKA

Oto BALOGH

Pri hodnotení sto dní pôsobenia úradujúcej vlády sa opozičné politické strany predbiehali vo výpočte jej údajných hriechov, ktoré vedú Slovensko do záhuby. Odhliadnuc od faktu, že každá opozícia má kritiku vlády v pracovnej náplni a má na ňu neodňateľné právo, občas nezaškodí prizrieť sa na to, čo je jej terčom, ale najmä na to, kto s ňou prichádza.

Na základe vyššie uvedeného určite najsilnejšou slovnou muníciou pálilo KDH. Už aj preto, lebo jeho predseda vytkol vládnucemu Smeru zlyhanie v oblasti považovanej verejnosťou za jednu z najdôležitejších – v rezorte zdravotníctva. ,,Vládny Smer nemá rád transparentnosť a kontrolu, nevie zabezpečiť zdravý rast ekonomiky a nevie zabezpečiť ozdravenie zdravotníctva,“ nechal sa počuť šéf strany, ktorá mala v bývalej vláde pod palcom práve spomínaný rezort.

   V ňom to v týchto dňoch doslova vrie a z problémov, ktoré súvisia so zablokovaním zákonom garantovaných platov zdravotných sestier a s hľadaním zdrojov na kúpu dvoch súkromných zdravotných poisťovní, má vláda hlavu v smútku. V štátnom rozpočte niet peňazí nazvyš a keď bude chcieť spomínané problémy vyriešiť, nezostane jej pravdepodobne nič iné, len revidovať svoj sľub o neprivatizácii štátnych aktív vo firmách, na osud ktorých nemá nijaký vplyv. Čoraz viac sa hovorí o privatizácii 49 percent akcií štátu v spoločnosti Slovak Telekom (ST). To by mohlo do štátnej pokladnice priniesť odhadom jednu miliardu eur.

   V správe, ktorú vydala TASR, je reč o sume, ktorá je v porovnaní s miliardou za prípadný predaj akcií ST omrvinkou, ale vracia nás na začiatok. Bývalé vedenie žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou malo spoločnosti Viadon vyplatiť vyše trinásťtisíc eur za modernizáciu svojej webovej stránky a vybavenie jej riaditeľstva wifi sieťou. Šéfom obchodného oddelenia dodávateľskej firmy a jedným z jej konateľov je syn podpredsedu krajskej rady KDH v Žiline. Nový web mal obsahovať verziu pre slabozrakých, mobilnú verziu či cudzojazyčné mutácie podstránok. Ale neobsahuje a stránka je doteraz neúplná.

   Slovenské zdravotníctvo pre trinásťtisíc eur určite neskolabuje, všetko však nasvedčuje tomu, že sme opäť svedkami jedného z maličkých tunelov, akými je rezort prevŕtaný skrz-naskrz – tentoraz (či opäť) v réžii KDH. Toho KDH, ktoré zabezpečovalo ozdravovanie zdravotníctva okrem iného vyhlásením núdzového stavu trvajúceho deväť dní. Toho KDH, ktoré má rado transparentnosť. Najmä takú, ktorá umožňuje dohadzovanie kšeftov.

                                                                                                



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.