Kto odkľaje RTVS


RTVS logoPOZNÁMKA

Kto odkľaje RTVS

Peter JÁNOŠÍK - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

RTVS sa vždy hrdo podpíše pod reláciu Pod lampou. Tentoraz to bolo pod hanobenie slovenského národa. Ako ináč nazvať dve hodiny plné nenávisti k Slovákom, ktoré sa niesli pod heslom ministra vnútra uhorskej vlády Kálmána Tisza, známeho výrokom: Slovenského národa niet. Presne to isté zaznelo 12. septembra Pod lampou s dôvetkom, že ide o „ľudí, ktorí žijú zhodou náhod od Dunaja k Tatrám.

Nemožno hovoriť o národe. A takéto „ocenenie“ si Slováci platia sami povinnými koncesionárskymi poplatkami. Teda Štúr, Hlinka, Hviezdoslav, Štefánik či Dubček boli iba „ľudia“, ktorí sa náhodne vyskytli medzi Dunajom a Tatrami, zrejme keď tade prechádzali ich kočovní predkovia. Alebo hrdinovia Tisícročnej včely. Práve tí sa náhodne na múračkách vyskytli na Maďaroch, ale žili na Slovensku.

RTVSV kontexte tejto relácie vyjadrenie, že politická situácia je u nás tragická, nebolo tým najhorším. Slovákov sa paradoxne ako-tak zastali cudzinci – Etiópčan, čo sa u nás priženil, a rakúsky spisovateľ, ktorý Slovensko miluje, dal mu prednosť pred svojím rodiskom pod Alpami, miluje Janka Kráľa a pokladá ho za slovenského Puškina. Slovenčina je preňho „najkrajší, dokonalý jazyk, ktorý počúvať je pôžitkom – je to nekonečná báseň“. Čo sa mu na Slovákoch nepáči, že na takú krásnu reč máme málo básnikov, že si málo vážime svoju literatúru. A upozornil na jednu dôležitú vec, ktorá tvorí raison d’etre Slovenských národných novín: Sme málo ambiciózni, ba si neveríme. Totiž na otázku položenú obyčajným ľuďom, či pokladajú Slovákov za vyvolený národ, dostal odpoveď – vyvolený na zánik. Ale upozornil na to dobromyseľne. Krédom podnikateľa z Etiópie je – hovoriť kriticky, ale s mierou. Spomínaný rakúsky spisovateľ Martin Leidenfrost povedal o našich ambíciách pravdu, keď aj spomenul, že sme nechceli vlastný štát. Ľudovít Štúr chcel Slovenské okolie, Andrej Hlinka autonómiu a keď prišlo na skutočné lámanie chleba, proti slovenskej suverenite sa postavila sama časť slovenských poslancov a osobností. Aj v minulosti, aj teraz sa usilujú o kreslo hlavy slovenského štátu – bez akejkoľvek hanby. Ešte v ďalšom mal rakúsky Slovák pravdu – že si nevážime vlastnú literatúru. Divadlá hrajú viac o holokauste, než by mali v repertoári pôvodnú slovenskú tvorbu, a s filmom je to podobné. Eduard Grečner, ktorý nakrútil sedem slovenských celovečerných filmov, hovorí: Bez kultúry sme odsúdení na zánik.

           Slovenská televízia je príliš zakliata na to, aby dvíhala slovenské národné povedomie. V slovensko-českom projekte Colnica prešli bez „preclenia“ veci, ktoré tiež hraničia s urážkou národa, navyberali sa do nej ľudia, „ktorí žijú zhodou náhod od Dunaja k Tatrám“ – tvrdia čechoslovakisti a kozmopoliti. Tí teraz čakajú na druhé SNP. Štefan Hríb už partizánov zbiera. Za peniaze slovenských televíznych a rozhlasových koncesionárov. Budeme, pán minister Maďarič, RTVS platiť za takého programy aj naďalej?

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.