Lukratívne posty majú svojich vyvolencov


Mimovládny sektor zaujal pozíciu tieňovej vlády

Lukratívne posty majú svojich vyvolencov

Eva ZELENAYOVÁ

Diplomatické posty odjakživa vzbudzujú záujem i závisť verejnosti. Jednak pre ich spoločenskú prestíž a jednak pre  nadpriemerne honorovanú činnosť. Byť v diplomatickej službe znamená oddať všetky schopnosti dobrej reprezentácii štátu. Na stránkach ministerstva zahraničných vecí je takmer nemožné nájsť voľné miesta do diplomacie, aj keď sa objavujú informácie o úspešne vykonaných výberových konaniach na obsadenie zahraničných misií. Žeby klientelizmus? Na malom Slovensku to vari ani inak nemôže byť.

Rok 1998 sa pre slovenských vlastencov stal rokom kataklizmy. Nastupujúca moc ich vyhnala zo všetkých štátom platených pozícií. Súčasný premiér by si to mohol pamätať, veď bol súčasťou tohto koaličného pravo-ľavého zoskupenia. Na svojich miestach nezostali ani upratovačky. Verejnoprávna televízia bola deratizovaná, ministerstvo zahraničných vecí ponúkalo bývalým veľvyslancom posty, ako napríklad stolár. Pravica posilnená stranou SDĽ sa doširoka vysmiala národniarom a vyhnala ich buď do súkromného sektoru, alebo za hranice republiky. Zastavila i výstavbu diaľnic, nehľadiac na obrovské národohospodárske škody, len aby „vyčistila“ priestor od mečiarovcov. Stranu demokratickej ľavice to napokon existenčne zruinovalo, až ju pohltil Ficov Smer. Tí, čo štát nechceli, ovládli všetky strategické pozície v krajine a postarali sa o to, aby neprežila nijaká národne orientovaná strana.

STÁLE TÍ ISTÍ

Víťazstvo pravice v mediálnom  priestore sa najvypuklejšie prejavuje v publicistických reláciách, v ktorých vystupujú tí istí protagonisti napriek odchodu moderátora Juraja Hrabka z rozhlasovej relácie Z prvej ruky. Jednoducho: moderátor odišiel, ale dramaturg zostal... Tí, čo dostávajú príležitosť, si pokojne môžu hovoriť partička. A s istotou sa dá povedať, že žiadne meno z tejto partičky sa nevyskytuje pod petíciou Za zvrchovanosť Slovenska alebo pod iným, pre Slovákov dôležitým dokumentom.

Po ostatných voľbách prekvapila nová vláda najmä výberom hovorcov a šéfov tlačových odborov. Uplatnili sa predovšetkým „markizáci“ i hovorcovia z čias Radičovej vlády. Dokonca premiér Fico si vybral bývalú hovorkyňu primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského, tiež hovorkyňu ministra životného prostredia v ostatnej pravicovej vláde, Beatrice Hudákovú. Na Ministerstve obrany SR post riaditeľa Komunikačného a tlačového odboru obsadil Peter Susko, známy z televízie Markíza, rozhlasu Twist, ale ešte viac ako šéfredaktor panského magazínu Playboy. Neuplynul ani rok a tento kozmopolita (alebo internacionalista?) sa stal riaditeľom tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR!

NOMINÁCIE S OTÁZNIKMI

Nedávno SNN uverejnili článok, v ktorom vyjadrili počudovanie nad nomináciou šéfa Slovenského inštitútu v Prahe Ladislavom Snopkom, ktorému vznik Slovenskej republiky spôsobil azda psychickú traumu. Jednoznačne bol na strane tých, ktorí rozdelenie štátu odsudzovali a trvali na pokračovaní spoločného štátu s Čechmi. Na článok sa ozvala čitateľka a pripomenula, že vo svetle Snopka jeho predchodca Vlado Valovič vyznieva priam „hviezdne“, no o inštitút sa tiež takmer nezaujímal. V zaradení diplomata dirigoval orchester v takých programoch ako Let´s  Dance, Super Star a iné, takže sa často stávalo, že podujatia Slovenského inštitútu za prítomnosti približne dvadsiatich návštevníkov otvárala pani z knižnice, ba aj vrátnik. Riaditeľ nemal čas. Podľa našej čitateľky Valovič je pracovníkom rezortu diplomacie a usiluje sa získať späť bývalú pozíciu riaditeľa SI v Prahe, čo by mu zrejme nesmierne vyhovovalo, pretože sa stal šéfdirigentom orchestra Českého rozhlasu.

            Reakcia čitateľky upriamila našu pozornosť na slovenské inštitúty v zahraničí najmä po medializovaných informáciách, že šéfkou Slovenského inštitútu vo Viedni sa má stať moderátorka RTVS Alena Heribanová. Podľa Petra Suska ako zamestnankyňa ministerstva diplomacie úspešne absolvovala výberové konanie na obsadenie postu riaditeľky a pripravuje sa na vyslanie do Rakúska. Rovnako verejnosti známe meno zaznieva pri zmienke Slovenského inštitútu v Ríme, kde sa ráta s Petrom Dvorským. Síce ešte sa neuskutočnilo výberové konanie, ale Dvorský je už teraz jasný favorit. Nejde o to, žeby Heribanová či Dvorský neboli vhodní kandidáti, ide skôr o to, že tak ako Valovič majú vlastné aktivity, ktoré zrejme budú uprednostňovať. Samozrejme

na úkor inštitútu. Heribanová je zamestnankyňou ministerstva zahraničných vecí, ale nijako sa to neodrazilo na jej práci v televízii. Stále moderuje reláciu Anjelov strážnych a nikde sa neobjavila informácia o tom, že by sa jej mala vzdať. Rovnako aj v prípade Dvorského možno očakávať, že si pôjde za svojimi záujmami, keďže Slovensko nie je jeho srdcová záležitosť. Svojho času sa vyjadril, že sa zaň hanbí.

■ VPLYV MIMOVLÁDOK

Politické reprezentácie na Slovensku zanedbávajú priestor na vytváranie špecializovaných pracovísk, ktoré by sa venovali analýzam verejného života. A jestvujúce akosi neberú do úvahy, hoci sú platené z peňazí daňových poplatníkov. Pravicové strany to robia celkom vedome a skôr sa opierajú o mimovládny sektor financovaný zahraničnými spoločnosťami. Je zreteľné, že vytvárajú tieňovú politiku v štáte, a je zarážajúce, ak si nejaký rezort objedná analýzu v takejto inštitúcii. Ako rezort diplomacie, ktorý si napríklad dal vyhotoviť analytickú správu Imidž Slovenska z pohľadu zahraničia od Inštitútu pre verejné otázky. Nedávno ruský prezident Putin o takýchto mimovládnych organizáciách povedal, že nemôžu fungovať mimo zákona. V USA ich činnosť upravili zákonom už v roku 1938.   Na Slovensku sme neurobili nič preto, aby sme zabránili deštrukčnej činnosti takýchto organizácií voči vlastnému štátu.

Problém je širší a týka sa celého spektra verejného života. Máme predsa pracoviská Slovenskej akadémie vied a ďalšie s vysoko erudovanými pracovníkmi platenými zo štátneho rozpočtu. Prečo ich nevyužívame? Prečo rozhodujúce slovo vo verejnom živote musia mať rozličné súkromné agentúry a analytici mimovládneho sektoru? Prečo musia existovať rozličné agentúry práce, keď máme platených úradníkov na úradoch práce? Prečo nechávame za sprostredkovanie práce brať zamestnancom takmer polovicu mzdy? Prečo dávame prednosť playboyom pred slovenskými vlastencami? Alebo tento štát už nepatrí Slovákom? Len nedávno premiér Fico na pôde Matice slovenskej povedal, že tento štát sme vytvorili pre Slovákov. Len akých...                                                                    



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.