Maďarsko prehralo ďalšiu žalobu proti Slovensku


turul štvorecVŠIMLI SME SI

Ivan BROŽÍK

Vinohradnícka oblasť Tokaj v podobe označenia, ktorým sa môžu vo svete hrdiť vinári z nášho východu, zostáva Slovensku. Všeobecný Európsky súd totiž zamietol žalobu Maďarska podanú proti zápisu označenia Vinohradnícka oblasť Tokaj pre Slovensko v databáze E-Bacchus. Tento zápis už nemožno napadnúť. Je to mimoriadne dobrá správa pre Slovensko.

Nielen v súvislosti so zadosťučinením vo viacročnom spore, ale najmä pre obrovský ekonomický potenciál, ukrývajúci sa pod označením Vinohradnícka oblasť Tokaj. Vinohrady na tomto území zakladali Rimania pred dvetisíc rokmi, keď náš kraj bol súčasťou Panónie. Keď v roku 894 po smrti Svätopluka I. na toto územie prišli Maďari pod vedením Almusa (Almoša) a jeho syna Arpáda, usadili sa v Potisí medzi riekami Bodrog, Latorica a Tisa, našli tu už rozvinuté vinohradníctvo! Svedčí o tom podanie, podľa ktorého vojvodca Turzol hlási kniežaťu Arpádovi, že pri sútoku riek Bodrogu a Tisy našiel v okolitých svahoch prekrásne vinohrady. Zvykne sa tvrdiť, že pomenovanie obce a vrchu Tokaj vychádza zo staroslovienskeho slova „stokaj“, v prenesenom význame sútok dvoch riek, t. j. Bodrogu a Tisy. Hoci ide o plošne najmenšiu vinohradnícku oblasť na Slovensku, jej bohatstvo priam ponúka zintenzívniť cestovný ruch, ako aj dosiahnuť skvelé odbytové podmienky pre akostné tokajské vína na svetových odborných a obchodných fórach. Zároveň je jednou z piatich oblastí sveta, kde možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín. Tokajská vinohradnícka oblasť leží v katastri siedmich obcí trebišovského okresu Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. V tejto oblasti sa vyrába víno z odrôd Lipovina, Furmint a Muškát žltý. „Zem, slnko, ľudia a víno, to všetko je náš Tokaj, ktorý stáčame a vozíme do celého sveta,“ vravievajú s oprávnenou hrdosťou tokajskí vinári.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.