Matica k Slovenskému štátu


slovensky znakVYHLÁSENIE

Vyhlásenie predsedníctva Matice slovenskej

V súlade s dlhodobým cieľom objasňovať i odtabuizovať udalosti slovenských dejín a osobnosti, pripomenula si Matica slovenská odborným seminárom aj 75. výročie vyhlásenia slovenskej štátnosti Slovenským snemom 14. marca 1939, pričom vychádza aj z postojov vtedajšieho vedenia Matice slovenskej, ktoré reprezentovali Jozef Škultéty, Jozef Cíger Hronský a ďalšie matičné osobnosti. Uvedomujeme si vážnosť tohto dátumu s dosahom na ďalší život slovenského národa a jeho prežitie v rodine európskych národov, ale aj jednotlivcov i skupín, vrátane tragického osudu rasovo prenasledovaných. Dejiny meniť nemožno, spoznávať ich a hľadať z nich ponaučenia sme však povinní. Matica slovenská preto prejavuje pokoru pred všetkými obeťami osudových udalostí, ktoré nasledovali po tomto dátume, ako aj po skončení druhej svetovej vojny a v našej spoločnosti rezonujú dodnes.

Matica slovenská sa dôrazne dištancuje od všetkých akcií radikálov a ľudí zlých úmyslov všetkého druhu, ktoré by v tejto súvislosti mohli znamenať zneužitie mena a matičných symbolov.

V Bratislave 12. marca 2014.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.