Matičná esej už pozná svojich víťazov


logo-maticaPripomenuli si aj pamätný deň Memoranda národa slovenského

Milan GONDA

Vo štvrtok 7. júna 2012 sa v evanjelickom kostole v Martine uskutočnil slávnostný program pod názvom Veniec víťazov. Dával bodku za Slovesnou jarou 2012 a otvárala sa ním súčasne séria podujatí Martinských matičných slávností. Predchádzala mu vernisáž výstavy Matica slovenská 1863 – 2013, ktorú sprístupnili v Matičnom dome. Účastníci horeuvedených podujatí si tiež pripomenuli pamätný deň Memoranda národa slovenského pri pamätníku neďaleko evanjelického kostola.

Veniec víťazov mal ambíciu tak ako tradične priniesť divákom silný umelecký zážitok z interpretovaného umeleckého textu. V programe vystúpili Mária Kotorová-Jenčová, Júlia Čurillová, Kvetoslava Staroňová, Renáta Jurčová, ktoré sú laureátkami celoslovenských recitačných súťaží. Hudobnú časť programu zrealizoval martinský pesničkár Peter Piatko a jeho hudobnícke trio. V záverečnej časti vyhlásili výsledky celoštátnej súťaže Matičná esej, ktorú chce Matica slovenská vyhlasovať každoročne v záujme rozvíjania vlastenectva a hodnotovej orientácie mládeže. Súťaž prebehla v dvoch kategóriách – vysokoškolskej a stredoškolskej. Ako ústredný motív mala myšlienku: „Je ešte stále Matica slovenská jednotou milovníkov národa a života slovenského?“ Od súťažiacich sa očakávalo, že sa budú zamýšľať nad pojmom národná hrdosť, nad prejavmi vlastenectva v súčasnom globálnom svete a nad podielom slovenskej kultúry v rámci európskeho kultúrneho dedičstva. Súťaž bola propagovaná na webovej stránke MS, no hlavný dôraz položili jej organizátori na osobné kontaktovanie sa s vedením stredných škôl a univerzít, s ktorými MS úzko spolupracuje. Do súťaže autori prihlásili 91 prác, z toho zo stredných škôl 39 a z univerzít 50. Celkove sa zapojilo 11 stredných škôl a dve univerzity. Odborná porota v kategórii stredoškolákov určila za víťaza Radovana Križalkoviča zo Spišskej Novej Vsi, v kategórii vysokoškolákov sa víťazkou stala Gabriela Kaštanová z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.