Matičná loď v mori búrok


marián tkáč 150 pxKOMENTÁR

Matičná loď v mori búrok

Marián TKÁČ

História Matice slovenskej je denníkom lode plávajúcej v stopäťdesiatročných vodách, plných búrlivých vĺn. Veď každému z režimov, ktoré Matica prežila, občas zišla na um otázka: „Načo nám je Matica?“ Uhorským pánom, ktorí chceli všetko maďarčiť, bola ostňom v päte. Pražským pánom, ktorí chceli nahradiť slovenčinu českoslovenčinou, spriečila sa v krku. A potom ju chceli súdruhovia na našom vidieku nahradiť jednotnými roľníckymi družstvami. A dnes? V čase plnom hodnotového chaosu „sa“ len ťažko znáša akýkoľvek hodnotový systém. A tento matičný dokonca lipne na starých tradíciách! Nečudo, že sú vody, po ktorých pláva matičná loď, búrlivé. A práve aj v roku veľkého matičného jubilea.

Vznik a dejstvovanie Matice slovenskej, opierajúcej sa o cyrilo-metodský duchovný odkaz, patrí medzi najvýznamnejšie historické udalosti našich moderných dejín. Bola veľkou autoritou, reprezentantkou i symbolom národnej kultúry a samobytnosti. Na matičnej pôde sa kládli základy slovenskej vedy a kultúry. V lone Matice sa zrodilo národné múzeum a národná knižnica, ale aj akadémia vied, Národné osvetové centrum, Slovenské komorné i Slovenské národné divadlo, národná galéria i národný archív. Stačí to však do budúcnosti? Dnešní matiční funkcionári vedia, že nestačí. Ak tento národ a jeho Matica chce prežiť ďalších 150 rokov vo vlastnom štáte, musia odpovedať na výzvy dneška. „Zjednocovať spoločnosť“, ako Maticu nabáda premiér, či byť „myšlienkovým think tankom v mnohých oblastiach hospodárskeho a spoločenského života“, čo je požiadavka ministra kultúry.

Aj pri kritickom pohľade na trojročnú minulosť isté výsledky sú tu. Matica sa postupne vracia do povedomia spoločnosti, matiční predstavitelia dostávajú priestor na oficiálnych podujatiach, čo prináša oživenie záujmu o Maticu. Obnova mena Matice a jej vplyvu sa deje aj cez Slovenské národné noviny, ktoré sa približujú k cieľu byť mienkotvorným týždenníkom. Vzrástla členská základňa (v Martine evidujú, že do počtu 30 tisíc chýba už len štrnásť nových členov), rastie počet činných miestnych odborov, zvyšuje sa počet zakladajúcich členov. Matica už nestarne, rastie počet odborov Mladej Matice a nadväzuje spoluprácu s univerzitami i so strednými školami. Pustila sa do spolupráce aj so samosprávami i všetkými cirkvami. Verejnosť zaregistrovala, že na osobitnej audiencii v rámci púte k hrobu sv. Cyrila do Ríma požehnal Matici a národu 13. februára 2013 odchádzajúci pápež Benedikt XI.

Aj posledného Slováka však Matica presvedčí, že ju potrebuje, až vtedy, keď bude cítiť, že mu „pomáha“. Že mu nielen hovorí z duše, ale že správne hľadá riešenie balíka problémov nazvaného „vlastenectvo na každý deň“, ktoré prekračuje tradičné chápanie vlasti – história, jazyk, kultúra a vzdelávanie akoby samé pre seba. Dnes, napokon tak, ako sa píše už v prvých matičných stanovách, ide o kultúru a vzdelanie ako predpoklad „dobrobytu“ národa. Lebo národu, ktorý schudobnel práve vtedy, keď dopustil, aby nad všetkým vládli peniaze, treba niečo vrátiť. Ak nateraz nie peniaze, tak tradičné hodnoty, o ktoré je núdza. Keď ich má nahrádzať bulvárna kultúra, šíriaca sa zovšadiaľ. Mladí tohto národa namiesto plytkej „pohodovosti“, ktorou sa ľahko prekrývajú ich bytostné problémy, potrebujú kultúru, na ktorej vyrastal ich národ. Stačí zájsť na niektoré z matičných podujatí a zistíte, čo ľudí teší. Starí i mladí spievajú a tancujú, stavajú napriek prekážkam busty a sochy, usporadúvajú podujatia na počesť slávnych udalostí a osobností našej minulosti. Náš dnes zväčša schudobnený národ je vitálny, pretiera si oči, dáva o sebe vedieť a je pri tom – Matica.

Od Matice sa čaká, že bude prinášať to, čo iní neprinášajú. Že pomôže udržiavať ducha tradičnej slovenskej spoločnosti v moderných podmienkach. Že sa matičiari nebudú báť postaviť sa aj pred politikov a kňazov a povedať im i nepríjemné pravdy. Vyžaduje si to popri rozvahe aj odvahu. Ale aj: Maticu zjednotenú a oddelenú od nepríjemných finančných káuz nedávnej minulosti. Za pomoci príslušných orgánov štátu sa to iste podarí. Lebo len tak sa loď s menom Matica nestratí v mori času, ktoré sľubuje najmä búrky.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.