3 OtÁZKY pre: prvého podpredsedu SNS Rafaela RAFAJA


RAFAJSlovensko je vo vážnej spoločenskej kríze

Zhováral sa Ivan BROŽÍK

Foto: archív SNN

Podľa Slovenskej národnej strany ľudia prestávajú zo slovenskej politiky cítiť človečinu a upadajú do všeobecnej apatie.

Napriek alarmujúcim signálom o zlyhávaní súdržnosti spoločnosti sa z politiky aj z médií na Slovensku úplne vytratila diskusia o zvyšovaní životnej úrovne Slovákov, ktorá je v EÚ ôsma najnižšia. Slovenský ekonomicko-sociálny priestor tak pripomína čiernu dieru, v ktorej sa stráca vysoká kvalifikovanosť a usilovnosť väčšiny Slovákov pracujúcich v porovnaní so Západom nielen dlhšie, ale aj za zlomkové mzdy.

 

To je konštatovanie, máte aj konkrétny návrh, ako to zmeniť?

SNS vyzýva parlamentnú politickú scénu, aby sa prestala vybíjať v neproduktívnych zástupných témach odvádzajúcich pozornosť od ich primárnej povinnosti – slúžiť ľuďom v zvyšovaní ich životnej úrovne a kvality života na Slovensku. Paradoxne, tretiu najvyššiu životnú úroveň má podľa Eurostatu rozpočtovo problémové Írsko, na ktorého záchranu prispeli aj podstatne chudobnejší Slováci, čo je ďalšia ukážka zlyhania systému v Únii. Pri takýchto trendoch sú vážne obavy o dobiehanie životnej úrovne Západu, čo spôsobuje dezilúziu v slovenskej spoločnosti.

Pozornejšia časť verejnosti zaznamenáva aj to, čomu sa médiá „radšej“ vyhýbajú.

U nás zlyháva aj európska politika vyrovnávania regionálnych rozdielov, pretože bohaté štáty sú bohatšie a chudobné stagnujú alebo sa ešte viac vzďaľujú blahobytu. SNS preto očakáva nielen prehodnotenie domácej politiky, ale aj vzťahov k Únii, keďže z previazanosti slovenskej a európskej ekonomiky ťažia najmä nadnárodné koncerny a Slováci ťahajú za kratší koniec. Dokazuje to i rozdiel v ukazovateľoch rastu slovenskej ekonomiky v rokoch 2011 a 2012 a stagnujúcej výšky HDP, reálnych platov aj životnej úrovne.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.