3 OTÁZKY pre: Mariána TKÁČA, predsedu Matice slovenskej


marián tkáč 150 pxMaticu treba zamerať na to, na čo vznikla

Zhováral sa Dušan D. KERNÝ

Foto: (mab)

● Je Matica slovenská jednotou milovníkov národa a života slovenského – ako to zaznelo pri jej vzniku?

Treba doplniť zvyšok vety z roku 1863: „... v záujme vzdelanosti, kultúry a dobrobytu národa,“ nejako tak znejú prvé matičné stanovy. Je to naďalej najzákladnejšie jadro nášho matičného poslania, je to teda naliehavá výzva, aby sa Matica zamerala na to, prečo vznikla. Aby prestali búrky v pohári vody (teda nezmyselné ataky zo strany niektorých matičiarov) a aby sme naozaj výročie slávili aj s pohľadom na to, čo sa od nás čaká. Dostávam naozaj výzvy od radových matičiarov, ktoré vidia v Matici možno poslednú nádej vo vzťahu k „dobrobytu národa“.

● Je štvrť roka pred valným zhromaždením MS – jej najvyšším orgánom – čo je pre dnešok aktuálne z odkazu roku 1863?

Veď práve to, o čom hovoríme. Verím, že po tohoročnom valnom zhromaždení bude „všetko inak“ a príde konečne čas na matičné skutky, ktoré naša spoločnosť potrebuje. A Matica práve preto potrebuje zjednotenie, rozvahu i odvahu. Verím, že na valnom zhromaždení urobíme prvý krok týmto smerom.

● Vznikom SR a jej 20-ročným jestvovaním sa splnil národný program Matice, treba teraz nový program?

Na sneme v roku 2011 sme schválili matičný program s výhľadom do roku 2017, a ten nie je, a ani nemôže byť iný ako národný, vlastenecký. Každý program vyžaduje aktualizáciu. Matici slovenskej v záujme „dobrobytu národa“ musí ísť o vlastenectvo široké, nie iba o históriu, kultúru či vzdelanie akoby samé pre seba. Cítim, že verejnosť od nás, takmer 30 tisíc matičiarov chce viac. Oporu v ťažkých časoch, ktorá by ponúkla návrat k osvedčeným tradíciám v novom šate. Naším programom v čase hodnotového chaosu vo svete, a žiaľ i u nás, nemôže byť nič iné ako propagovať a ponúkať systém osvedčených tradičných slovenských hodnôt. A to najmä preto, že ľudstvo a Slováci v tom sú už unavení „pohodovosťou“, šírenou zo všetkých strán a za každú cenu. Pod nablýskanou pozlátkou je prázdnota, na míle vzdialená kultúre, ktorá stála pri našich kolískach.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.