Medailón - Dana Zátopková slávi 90 rokov

zátopková dana

Dana Zátopková sa narodila 19. septembra 1922 v Karvinej V roku 1946 sa v Brne začala venovať atletike.V roku 1948 ako prvá Češka prekonala v hode oštepom 40 metrov o štyri roky neskôr aj 50 metrov. Najslávnejším dňom jej športového života sa stal 24. júl 1952, kedy na OH v Helsinkách (v priebehu jednej hodiny zvíťazil Emil Zátopek v behu na päť kilometrov a Dana v hode oštepom (50,47 metra).

Stali sa prvým manželským párom v histórii, ktorý zvíťazil na rovnakej olympiáde. Od roku 1961 bola atletickú trénerkou. Závodnú kariéru ukončila v roku 1963. V rokoch 1964 - 1980 bola vrhačskou šéf-trenérkou (trénovala napríklad Helenu Fibingerová alebo Jana Železného).V roku 1980 odišla do dôchodku. Od novembra 2000 je vdova. V roku 1988 dostala strieborný olympijský rád z rúk J.A. Samarancha, v roku 1992 dostala v Paríži cenu Fair Play.Je členkou Klubu českých olympionikov a jeho kronikárkou. V roku 2001 dostala od ministra obrany záslužný kríž I. stupňa a v roku 2003 Medailu Za zásluhy 2. stupňa.
zátopková dana podpis„Samozrejme sa považujem za vlastenku. My sme boli vychovaní v trochu inom duchu. A musím povedať, že aj na školách sa vlastenectvo venovala veľká pozornosť, rovnako aj Sokol, takže u nás bola hrdosť na svoju krajinu tak nejako samozrejmá, sprevádzala nás odmalička. Potom, keď som začala robiť šport a keď som sa dostala na olympiádu, tak sa to vo mne ešte utvrdilo. Na olympiáde človek nepreteká len za seba, ale zrazu si uvedomí, že pretekajú aj za nejaký štát. A tá krajina sa prostredníctvom víťazstvo alebo dobrého umiestnenia zviditeľňuje. Dnes je trend trošku inakšie. Jednak sa tomu nevenuje veľká pozornosť - ani na školách a okrem toho sa teraz počíta s príslušnosťou k celej Európe a tá to trošku stiera. Táto skutočnosť speje k tomu, že takzvané „národnostnú búšenie srdca“ sa už dnes tak veľmi neuznáva. Napriek tomu si však myslím, že aj keď budeme súčasťou Európy, je potrebné si určitú národnostnú hrdosť zachovať a poznať hlavne naše dejiny, aby sme vedeli, odkiaľ pochádzame a kam patríme.

(pz) Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.