Mesiac knihy v Matici


Mesiac knihy v Matici

Kveta SLYŠKOVÁ

 Mesiac knihy si pripomíname od roku 1955. Už tradične sa v tom čase organizujú prezentácie vydavateľských domov a besedy so spisovateľmi, aby oživili záujem o knižnú produkciu medzi občanmi i mládežou. MO MS v Bratislave-Dúbravke v marci predstavil na besede v ZŠ Nejedlého spisovateľské osobnosti, ktoré žijú v tejto mestskej časti. Medzi deti zavítala spisovateľka Katarína Petkaničová a medzi matičiarov prišiel prof.  PhDr. Ján Podolák, DrSc., ktorý popri akademickom pôsobení celý život zasvätil národopisu.

Ako uznávaný vedec dostal prof. Podolák rad zahraničných i domácich ocenení – Herderovu cenu za vedu, Rad Ľ. Štúra, Zlatú medailu Matice slovenskej aj členstvo v švédskej Kráľovskej akadémii a ďalšie pocty. Pred tromi rokmi ho starosta Ing. Ján Sandtner ocenil ako osobnosť Dúbravky. Nedávno – dá sa povedať, že k svojim osemdesiatim piatim narodeninám – profesor Podolák  zostavil už svoju dvadsiatu piatu publikáciu Dolná Súča, ktorá je jeho rodiskom. Autor predstavil aj ďalšie svoje monografie Horehronie, Vajnory a Záhorská Bratislava, kde sa nachádza i Dúbravka. Pútavo rozprával aj o siedmich vysťahovaných obciach na hornej Ciroche, pamiatka ktorých zostala zachovaná v jeho prácach, lebo museli ustúpiť výstavbe vodárenskej nádrže Starina. S hrdosťou hovoril tiež o svojich žiakoch, ktorí pokračujú v jeho práci za vysokoškolskou katedrou aj v zachovávaní poznatkov o etnografických špecifikách jednotlivých regiónov Slovenska. Do tohto rámca vhodne zapadol už samotný začiatok besedy, ktorý  bol venovaný pamiatke 165.výročia narodenia P. O. Hviezdoslava, ktorý bol v rokoch 1919 – 1921 predsedom Matice slovenskej. V kultúrnom programe k jubileu nášho najväčšieho básnika vystúpil spevácky krúžok pri MO MS výberom z Hviezdoslavovej lyricko-epickej skladby Hájnikova žena v prednese Ing. J. Cipova, doplnený melodickými piesňami aj klasickým tancom žiačok spomenutej školy.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.