Vyšehradská tabuľa národovcovi


Novozámockí matičiari si pripomenuli osobnosť J. K. Viktorina

Vyšehradská tabuľa národovcovi

Helena RUSNÁKOVÁ - Foto: archív SNN

Aj keď je Visegrád  (po slovensky Vyšehrad ) druhým najmenším mestečkom Maďarska, patrí k najznámejším turistickým lokalitám krajiny. Turistov sem láka nielen krásna príroda, ale aj bohatosť kultúrnych pamiatok. V sobotu 22. marca tohto roku pekné jarné počasie prilákalo do mesta väčší počet turistov, ale do jeho ulíc a do okolitej prírody si vyšli v hojnom počte aj domáci.

Početné skupinky ľudí smerovali na nádvorie Všeobecnej školy Lajosa Áprilyho, kde sa pripravoval  slávnostný akt odhaľovania pamätnej tabule Jozefovi Karolovi Viktorinovi, slovenskému národovcovi, literátovi, mecénovi, spoluzakladateľovi Matice slovenskej a Spolku sv. Vojtecha, ktorý posledných osem rokov života prežil práve vo Vyšehrade, kde sa okrem svojej farárskej práce  venoval mnohým ďalších aktivitám. Jednou z nich bola ochrana kultúrnych pamiatok Vyšehradu. Jeho zásluhou bola sprístupnená cesta na hradnú zrúcaninu, stojacu  nad mestečkom, dal prebudovať budovu starej fary na školu a  zaslúžil sa o záchranu mnohých iných  pamätihodností. Pri príležitosti osláv 192. výročia narodenia J. K. Viktorina pripravili Dom osvety kráľa Mateja Korvína vo Vyšehrade a Slovenská samospráva VIII. budapeštianskeho obvodu slávnostné odhalenie pamätnej tabule na budove školy. V rámci kultúrneho programu účinkovali Slovenský spevácky zbor z Budapešti  OZVENA, Spevokol národnosti nemeckej z Vyšehradu a členovia tanečného súboru  vyšehradskej Všeobecnej školy – Kanyargó. Na slávnosti sa zúčastnila aj početná delegácia Novozámčanov – členovia tamojšieho MO MS pod vedením PaedDr. Jany Garajovej a členovia OZ Za troma mostami pod vedením Ing. Františka Daniela. Keďže na slávnosti bolo počuť slovenský, maďarský, nemecký jazyk, môžeme ju právom nazvať multikultúrnou.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.