Mihálova ruleta so sporiteľmi sa už krúti

Od 1. apríla – dvadsiata prvá zmena v zákone o starobnom dôchodkovom sporení !

Ľudovít KUSAL

Od 1. apríla tohto roka zavial do systému dôchodkového sporenia poriadny prievan. Ak si myslíte, že štát si viac začal vážiť poistencov, ste na omyle. Od začiatku apríla automaticky časť z nich, a to najmä mladých ľudí, prihráva konkurencii – súkromným dôchodkovým správcovským spoločnostiam. To nie je žartovný „prvý apríl“, ale skutočný „deň bláznov“. Aj keď ide o zmeny, ktoré sa prijali ešte minulý rok, vráťme sa k nim zopár riadkami.

Novelu stihla odchádzajúca vláda odklepnúť minulý rok, v septembri ju schválili poslanci. Ide už o dvadsiatu prvú zmenu v legislatíve týkajúcej sa zákona o starobnom dôchodkovom sporení! Je to teda zákon – rekordér. Posledná zmena je však jednou z najzásadnejších. Stručne povedané – novela prinesie pre sporiteľov viac fondov, menej garancií či automatický vstup pre mladých ľudí do tohto systému sporenia. Vzniknú štyri fondy: dlhopisový nahradí bývalý konzervatívny, zmiešaný vyvážený, akciový nahradí rastový a zároveň vznikne úplne nový indexový fond. Ten by mal byť naviazaný na vybrané akciové indexy.

MLADÍ – AUTOMATICKY

Najkontroverznejšou zmenou je automatický vstup do systému pre mladých ľudí. Nastáva v momente, keď sa umiestnia na trhu práce, teda začnú zarábať. Mihálovou novelou sa štát ako keby dobrovoľne vzdával ich peňazí. Polovica príspevku na starobné zabezpečenie potečie automaticky do dôchodkových správcovských spoločností. Zvláštne. Takže nie dobrovoľné prihlasovanie sa ľudí „áno, chcem druhý pilier“, ale automatické začlenenie do dvojpilierového systému. Mladý človek má potom dva roky na to, aby vystúpil, a štát sa na neho bude pozerať tak, ako keby v prvom pilieri ani nebol – to je argumentácia a obhajoba ministerstva práce.

Legislatívne to obstojí, ale viete si to predstaviť v praxi? Koľko mladých ľudí okolo osemnásť či dvadsať rokov premýšľa „výhľadovo“, ekonomicky? Stačí sa previezť v bratislavskej MHD, vypočuť si ich rozhovory a každému musí byť hneď jasné, že mladí to majú, vyjadrené ich slovníkom, v paži. Nechceme hodnotiť, či by bol systém založený na jedinom pilieri ekonomicky udržateľný, len nám pripadá čudné, že človeka šupnú niekam a už sa len čaká, či sa o to bude zaujímať alebo nie. Naozaj, ako keby sa aj rátalo s tým, že sa nebude...

OSUD SPORITEĽOV

Zaujímavé je aj to, aký osud čaká takýchto sporiteľov. Počas dvojročného obdobia môže sporiteľ prestupovať medzi jednotlivými DSS-kami bezplatne, aby si mohol vybrať fond, ktorý mu lepšie vyhovuje. Ak si však do pol roka od automatického začatia sporenia nevyberie konkrétnu DSS, Sociálna poisťovňa to urobí za neho. A to na základe rotačného princípu postupného priraďovania podľa abecedného zoznamu DSS. Sporiteľa pritom zakaždým zaradí do zmiešaného fondu. Zaradí ho do fondu, ktorý od apríla už spolu s akciovým (doteraz rastovým) fondom nekryjú DSS-ky garanciami. Teda DSS-ky už za jeho výnosy alebo „odnosy“ nebudú niesť zodpovednosť. Peniaze sporiteľov v spomínaných fondoch môžu správcovské spoločnosti investovať aj do výnosnejších, ale zároveň aj rizikovejších akcií.

VAROVANIA PRÁVNIKOV

Právnici upozorňujú, že odobratie garancií a zlučovanie fondov by mohlo byť v rozpore s Ústavou SR. Záruky sú v zmysle ústavy sociálnym právom a zlučovanie fondov hraničí so zásahom do zmluvného vzťahu medzi sporiteľom a správcovskou spoločnosťou. Prečo poisťovňa mladých, neraz nič netušiacich sporiteľov nezaradí radšej do konzervatívneho, po novom dlhopisového fondu, kde budú garancie naďalej platiť?

Ministerstvo to vraj robí pre naše dobro... Ako to hovoril Mihál? „Snažíme sa zastávať záujmy sporiteľov a v ich záujme by malo byť a aj je, aby dosiahli ich príspevky čo najvyšší výnos. To znamená, aby pri odchode do dôchodku mali dôchodok čo najvyšší,“ vysvetlil minister v súvislosti s diskusiou o garanciách. Podľa neho, „keby predchádzajúca Ficova vláda nezaviedla garancie, sporitelia by dnes mali na svojich účtoch v druhom pilieri o 150 miliónov eur viac“. A to hovoril na jar pred rokom v čase, keď hodnota takmer všetkého dávno prudko klesala. Jeden by neveril... Mihál zrejme zabudol, že druhý pilier mal byť akýmsi lístkom do budúcna, ktorým chceli politici pôvodne riešiť udržateľnosť dôchodkového systému. Namiesto toho sa bývalý minister nechal zapliesť do debát o výnosoch, ich výške. Dokonca hovoril o dvojnásobne vyšších výnosoch oproti súčasnému systému.

Sporenie si na dôchodok je behom na dlhé trate a podľa odborníkov druhému pilieru škodia neustále zmeny. Ďalšie ho zrejme čakajú v blízkej budúcnosti. Poslanci Smeru už minulý rok avizovali, že si na posledné novely posvietia. Verme, že už naposledy a definitívne.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.