Milan BUŠO: Otázky bez odpovedí

AD: Kde je ten pes zakopaný?, SNN 1, Ján ČOMAJ

            Výbuchy sociálnych sopiek v podobe mohutných protestov a štrajkov voči politickým lídrom vo svete sa Slovensku vyhýbali. No posledné dni naznačujú, že aj u nás už trpezlivosť ľudí s konaním vládnej „verchušky“ prekročila hranice a majú dosť z dlhoročného klamania, podvádzania a rozkrádania spoločného majetku, nadobudnutého za desaťročia.

Je absurdné, že politici, ktorí boli a sú v čele štátu dve desaťročia a „sa zaslúžili“ o takmer úplné zničenie základných výrobných zdrojov v oblasti materiálnej výroby nášho poľnohospodárstva a priemyslu a pritom opätovne sľubujú   pracovné miesta, poriadok a spravodlivosť. Kto už takýmto rečičkám môže uveriť? Nikoho doteraz nestíhali za miliónové škody spôsobené štátu ministrami či ministerskými úradníkmi – naopak, pri odvolaní vždy dostali vysoké odstupné.

Napríklad nebolo zničenie nášho prosperujúceho poľnohospodárstva, ktoré nám závidel celý svet, úmyselné? Pod záštitou KDH s pokračovaním vládnutia HZDS a SDK v kombinácii s podvodnou privatizáciou, ktorej následky s poplatkami za spravovanie bezcenných cenných papierov do dnešných dní pociťujú tisíce ľudí. Máme dokonale zničené účelové objekty bývalých JRD, mnohé sa rozpadli, iné živoria. Pohľad na opustené, predtým sprivatizované továrenské haly je priam strašný. Všetko to boli stavby vybudované z našich vlastných prostriedkov, keď sme sa museli uskromňovať na mzdách a životnej úrovni, aby sa zo zaostalého Slovenska vytvorila prosperujúca spoločnosť.

            Žiaľ, dejiny v našom prípade sa naozaj opakujú. Tak, ako prevrat vo februári 1948 bol nazývaný víťazstvom pracujúceho ľudu nesplnil očakávania veľkej skupiny občanov, tak aj „revolúcia v zamatovom rúchu“ označovaná ako víťazstvo pravdy nad lžou nám namiesto prísľubov lepšieho života priniesla nezamestnanosť, vysťahovalectvo, bezdomovcov a žobrákov. Odkázaní sme na dovoz základných potravín, v ktorých sme boli plne sebestační. A vo vývoze našich produktov sme zase závislí na dobrej vôli a solventnosti západných odberateľov.

 

Štát - zlý správca?

            Asi nie – sú to konkrétni ľudia štátom, vládou z podnetov straníckych ústredí vymenovaní funkcionári s neprimerane vysokými platmi a odmenami, no bez morálnej ale aj zákonnej zodpovednosti za prípadné nimi spôsobené škody. Veď bol niekto potrestaní za neoprávnene pridelené prostriedky z európskych fondov, za podvodné použitie dotácii napríklad na rozvoj súkromných poľnohospodárskych fariem, za ktoré vyrástli rodinné domy, vily? Alebo kde sa vyparili peniaze určené na riešenie rómskej otázky – zhltli ich rôzne predražené semináre s nulovým výsledkom a podobné aktivity. Nik z vládnych garnitúr nechce si priznať zodpovednosť za stav, do akého uvrhli za svojho pôsobenia národnú ekonomiku Slovenska. Preto silou – mocou držia sa svojich korýt, pretože v nich sa dali zasoliť šuštiace bankovky z legálnych i nelegálnych zdrojov na zabezpečenie svojich rodín na desiatky rokov. Pre ľudí, žijúcich z poctivej práce, je nepochopiteľné, kde sa tu vzali tridsaťroční milionári – preveroval ich niekedy nejaký orgán, platili dane štátu v rozsahu v akom mali? Alebo v legislatíve sú úmyselné diery, cez ktoré boháči, vrahovia ľahko prepadnú, ale chudák sa pravdy nedovolá (stačí pozerať televízne relácie Lampáreň, Reportéri). Aspoň že máme ešte odvážnych novinárov, čo tieto krivdy často spôsobené ľahostajnosťou štátnych úradníkov, policajtov či justície pranierujú. Žiaľ, poslanci so svojimi asistentmi nevychádzajú s iniciatívnymi návrhmi na zmenu zle postavených zákonov napriek tomu, že často novelizujú už novelizované často iba pohraním sa so slovíčkami.    

 

Plytváme

Opäť sme na prahu predčasných volieb v starom štýle našej zvláštnej kapitalistickej demokracie. Vraj nebolo času pripraviť nový systém volieb ( verejnou diskusiou sa o to ani nik z Ministerstva vnútra či straníckych centrál nepokúšal). Nič sa meniť nebude, štát zacvakne poriadne veľký balík z našich vreciek na zvolenie 150 ľudí ako svojich zástupcov v parlamente. Pritom voliči - východniari nebudú mať ani šajnu o kandidátoch z Bratislavy, ktorých si presadia vrcholoví stranícki šéfovia z okruhu svojich osvedčených blízkych známych, kamarátov a podnikateľov, čo dokážu „zacvakať“ predvolebnú kampaň.  

Už vieme, že všetko pôjde v starých koľajach, voliči nebudú voliť osobnosti, ktoré by sa im mali zodpovedať, ktoré by mohli aj odvolať, ale iba politické strany ako celok. Volič dostane siahodlhý zoznam stoviek kandidátov strán ( o niektorých ani nevie, že vôbec jestvujú), niečo prečíta a hodí do koša či nádoby (aspoň aký-taký úžitok by z toho bol, keby papier skončil v kontajneri triedeného odpadu).

Avšak závažnejšia je druhá, tá najzákladnejšia položka finančných výdavkov volieb. Každé voľby sú molochom požierajúcim nadmerné množstvo finančnej potravy. Aká je to hospodárnosť ak ku každým voľbám, referendu sa vyrábajú a rozvážajú tony kartónových volebných schránok, hoci v každom meste a obci sa nachádzajú kovové či plastové volebné urny. Stačí ich označiť iba štátnym znakom a hneď máme ušetrené peniaze. Tie sa však hriešne mrhajú aj na priame financovanie odmien členov volebných komisií – delegujú ich politické strany aj takmer s nulovou členskou základňou. V malých obciach je možné, že bude viac členov komisie ako hlasujúcich voličov. Nemali by títo stranícki delegáti posedieť si v komisiách zadarmo ako uvedomelí straníci –bojovníci za ideológiu svojej partaje či hnutia? Alebo nech im odmenu zaplatí strana zo svojich prostriedkov, ktoré dostávajú po každých parlamentných voľbách v nemalej výške za svojich vyvolených kandidátov.

Demonštrácie v našich mestách nie sú iba proti nejakej Gorile – je to prejav občianskej nespokojnosti s doterajším vládnutím a výstraha budúcej vláde. Nie všetky požiadavky organizátorov verejných vystúpení môžu byť objektívne splnené (napríklad odklad volieb), avšak nová vláda musí vládnuť v prospech občana, nie v prospech seba.            

 

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.