Skip to content

Dnešný dátum:

štvrtok, 16 januára, 2025
Menu

Mládež o láske k jazyku a vlasti

9 júna, 2018
Menej ako minúta čítania minút čítania

Literárna súťaž Matice slovenskej má už dvadsaťšesť rokov. Prvý júnový týždeň mesto Nové Zámky privítalo mladé literárne talenty už po dvadsiaty šiesty raz. Nad hlavnou myšlienkou súťaže ‒ Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko ‒ sa v tomto roku zamyslelo päťstodvadsaťtri žiakov a študentov nielen zo slovenských základných škôl pôsobiacich na území Slovenskej republiky, ale i zo slovenských vzdelávacích centier a škôl v zahraničí.  Slávnostný ceremoniál súťaže za účasti štátnej tajomníčky Ministerstva školstva SR (MŠ SR) Oľgy Nachtmannovej, primátora Nových Zámkov Otakara Kleina, zástupcov mesta Nové Zámky, predsedu Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Ján Varša, správcu Matice slovenskej Maroša Smolca, zástupcov Ministerstva kultúry SR, Štátneho pedagogického úradu (ŠPÚ), Matice slovenskej, Miestneho odboru MS Nové Zámky a ďalších významných hostí sa začal i tento rok symbolicky v centre Nových Zámkov pri soche Antona Bernoláka. Po krátkom hudobno-umeleckom programe nasledoval akt kladenia vencov, ktorým sa ukončil úvodný vstup pred slávnostným ceremoniálom v cisársko-kráľovskej jazdiarni.

  • CENA MATICE

Matica slovenská sa spolu s ÚSŽZ podieľala na organizácii IV. kategórie súťaže, ktorá registruje a posudzuje práce zahraničných Slovákov. Tento rok do tejto kategórie prišlo stotridsaťpäť prác z pera potomkov Dolnej zeme, ale i zámoria a západnej Európy. Práce boli zaslané z Chorvátska, Írska, Maďarska, Rakúska, Rumunska, zo Srbska, z Ukrajiny a z Veľkej Británie. Za Maticu slovenskú sa hosťom prihovoril jej správca Maroš Smolec, ktorý odovzdal Cenu Matice slovenskej žiačke Marcele Gániovej zo ZŠ Jána Čajaka v Srbsku. Okrem iného uviedol: „Súťaž Prečo mám rád slovenčinu je významným dedičstvom jej zakladateľov aj z radov Matice slovenskej, napríklad Janky Garajovej. Už dvadsiaty šiesty ročník súťaže dokazuje, že zasiali na poli vzdelávania, kultúry a umenia zrno, z ktorého vyklíčilo významné tradičné literárne podujatie. Dnes sa hovorí o vlastenectve. Niekto by ho prikázal zákonom, iný ho zatracuje. Keď som si vypočul krátke úryvky z tvorby tu prítomných mladých umelcov, je jasné, že ich vlastenectvo a láska k vlastni sú nestrojené a úprimné. Ak v krátkej budúcnosti budú títo mladí ľudia súčasťou slovenskej umeleckej inteligencie, tak sa o budúcnosť slovenského národa neobávam.“ ÚSŽZ pripravil pre ocenených krajanov niekoľkodňový poznávací pobyt po Slovensku, na ktorý sa tešili nielen súťažiaci, ale i krajanské učiteľky a zástupcovia škôl. Najviac radosti i úprimného úsmevu bolo badať  práve na tvárach Slovákov žijúcich v zahraničí, z ktorých mnohí prišli na Slovensko po prvý raz zo vzdialených krajov Dolnej zeme. Tu sa dodnes ozýva ľubozvučná archaická slovenčina, ktorú si krajania odovzdávajú ako vzácny dar z generácie na generáciu po mnohé stáročia.

  • TRADÍCIA

Súťaž má dlhoročnú tradíciu. Na jej vznik sme sa spýtali zakladateľky a matičiarky J. Garajovej: „Myšlienka sa zrodila náhodou. Na jednom seminári slovenského jazyka v roku 1992 som sa dala do reči s Magdou Baloghovou, vtedy šéfredaktorkou Mladých liet, že knižnica vyhlásila súťaž o slovenčine a že rozmýšľa o jej vyhodnotení. Vtedy vo mne skrsla myšlienka ‒ prečo nie v Nových Zámkoch v  Bernolákovom meste? A stalo sa. Nebolo peňazí, skúseností, ale bolo nadšenie a pochopenie u mojich kolegov v Školskej správe v Nových Zámkoch a  Miestnom odbore Matice slovenskej. Školskú správu neskôr vystriedala Základná škola na Nábrežnej ulici.“ V závere programu, pod ktorý sa autorsky i organizačne podpísali členky MO MS v Nových Zámkoch a zástupcovia Základnej školy v Nových Zámkoch na Nábrežnej ulici na čele s pánom riaditeľom Róbertom Rudinským, bol už tradične vyhlásený ďalší dvadsiaty siedmy ročník súťaže.

Zuzana PAVELCOVÁ – Foto: zp