KOMENTÁR
Oto BALOGH
Predčasné parlamentné voľby, ktoré 2 nás čakajú v marci 2012, a predvolebný populizmus idú ruka v ruke. S prvou lastovičkou prišiel minister financií odvolanej vlády Ivan Mikloš. Dar v podobe času na dovládnutie sa rozhodol využiť na demagógiu. Trebárs aj v tom, čo dosluhujúci kabinet urobil na prospech tézy o vzdelanostnej spoločnosti. Zrazu zistil, že Slovensko nemôže byť ďalej len úspešnou montážnou dielňou Európy, profitujúcou z kvalitného cheap jerseys skladania automobilov či televízorov.
,,Mali by sme vytváraťpredpoklady na to, aby sme v cheap jerseys oveľa väčšej miere predávali prácu slovenských mozgov ako prácu slovenských rúk. Áno, mám na mysli potrebu zvýšenia kvality vzdelania, vedy, výskumu, inovácií. Teda budovanie toho, čomu sa hovorí vzdelanostná spoločnosť,“ konštatoval dosluhujúci podpredseda vlády. wholesale jerseys Tá vraj na tejto stratégii pracuje naplno, dôkazom čoho má wholesale jerseys byť prijatý harmonogram opatrení ako dostať Slovensko do prvej ligy najúspešnejších krajín. Sú medzi nimi granty pre mladých vedcov a na pritiahnutie špičkových vedcov zo zahraničia či snaha o rozbeh systému na podporu a popularizáciu vedy. Dočasný kabinet už zriadil aj Radu vlády pre inovácie. Podľa Mikloša by Slovensko nemalo napriek vyhláseniu predčasných volieb strácať wholesale mlb jerseys čas, lebo už dosť ho stratilo v minulých rokoch , jasné že počas vlády Roberta Fica.
Vyššie povedané má svoje racio, ale problém je v inom. V tom, že to hovorí ten, kto sa zaslúžil o premenu Slovenska na montážnu dielňu. Stali sme sa ňou práve počas dvoch vlád Mikuláša Dzurindu v rokoch 1998 – 2006. V oboch – bol podpredsedom ten istý Mikloš, ktorý dnes tvrdí, že ,,takýto vývoj je dlhodobo neudržateľný“. Bolo to osem rokov, počas ktorých urobili vládnuci politici z prílivu priamych zahraničných investícií (PZI) fetiš. Opieral sa o viacero mýtov typu: najúspešnejšími krajinami sú tie, ktoré dokážu prilákať PZI; PZI prispejú k zvýšeniu životnej úrovne; PZI prispejú k rozvoju infraštruktúry; PZI prispejú k rozvoju zaostalejších Внуково regiónov krajiny; PZI prinesú do krajiny nové technológie atď.Nedostatok verbálnej podpory znalostnej ekonomiky sa ani Example jednej z Dzurindových vlád nedá vytknúť. V programovom vyhlásení prvej ferry Dzurindovej vlády (1998 – 2002) boli sľuby o kľúčovom postavení vedy pri realizácii zámerov hospodárskej a sociálnej politiky a o postupnom zvyšovaní zdrojov tak, aby sa podiel výdavkov na vedu a výskum z hrubého domáceho produktu približoval k úrovni EÚ. V programovom vyhlásení druhej Dzurindovej vlády sa písalo, že si uvedomuje výzvy informačného veku. A realita? Kým v roku 1997 za vlády V. Mečiara dosahoval celkový podiel výdavkov na vedu a výskum 1,13 percenta HDP, počas prvej Dzurindovej vlády postupne klesal z 0,68 na 0,65 percenta HDP. Počas druhej Dzurindovej vlády pokles pokračoval z 0,59 až na 0,50 percenta HDP.
Keď dočasný minister financií vyzýva, že by sme sa mali vrhnúť do potrebných zmien a reforiem, lebo akékoľvek váhanie považuje v tomto zmysle za trestuhodné, treba ho brať s veľkou rezervou. Lebo rovnako trestuhodné bolo aj to, čo pre podporu vedy a výskumu (ne)urobili dve vlády, v ktorých sedel. Vtedy mohol, a neurobil. Dnes už takmer nemôže, ale chce urobiť. Skutočne ho čosi osvietilo alebo za všetko môžu blížiace sa predčasné voľby?
Žiadne Komentáre