Muž s citlivým okom

MEDAILÓN
Barbara PRIBYLINCOVÁ

Ak chce fotograf uspieť, musí mať rýchle spojenie medzi okom, mozgom a prstom na spúšti fotoaparátu. Samozrejme, najdôležitejší je cit pre obraz a jasná predstava o výslednej fotografii. Aj keď je to tá jediná zo stovky obrázkov, ktoré v danej chvíli urobil.

Tieto kritériá nespĺňa veľa slovenských fotografov, lenže Tibor Huszár k nim nepatrí. Nefotografuje fotošopom načačkané farebné fotky celebrít, ale v drvivej väčšine sníma obyčajných ľudí. A aj tých čiernobielo.

Tibor Huszár sa narodil v Reci, neďaleko Senca, gymnaziálne štúdiá absolvoval v Pezinku a potom sa jeho múzou stala v rokoch 1976 až 1983 pražská FAMU. Začiatkom deväťdesiatych rokov absolvoval stáž na Columbia University v New Yorku, ale to už mal za sebou množstvo fotografií v časopisoch aj samostatné fotografické knižné publikácie, ako napríklad monografiu o významnom maliarovi Deziderovi Millym. Témy ako by si Tibora Huszára vyhľadávali samé. Či už to bola doslova prelomová fotografická kniha Cigáni, či vysoko oceňovaná publikácia New York, mesto tolerancie. Väčšinou dáva prednosť čiernobielej fotografii, čo vysvetľuje nasledovne: „Farba ma nikdy nebavila, hoci v mojich začiatkoch ju stále odo mňa niekto vyžadoval. Veľkou výhodou je, že čiernobiele fotky si človek vyvolá sám. Ja mám rád alchýmiu, je pre mňa zážitok, keď mám celý proces vzniku fotky vo svojich rukách.“

Aj keď Tibor Huszár nedávno prežil ťažké obdobie života spojené s vážnymi zdravotnými komplikáciami, jeho nezdolná konštrukcia ho napokon nezradila a momentálne pracuje na knihe o Paríži. Okrem toho v týchto dňoch oslávil 60 rokov a redakcia SNN sa pripája ku gratuláciám.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.