Múzeum známeho básnika nám padá na hlavu!


Starostka: Od expozície Paula Horova (+ 61) dávajú literárne inštitúcie ruky preč

(01.06.2012; Nový Čas; s. 9; ee)

BÁNOVCE NAD ONDAVOU ‑ Zradné vody spodné. Tak sa volala prvá zbierka básnika Pavla Horova (+ 61), ktorého múzeum však pradoxne ničia vody "zhora". Pravidelne ho vytápa dážď, jeho stav začína byť katastrofálny, nevyhnutne potrebuje novú strechu. Obec však nemá peňazí nazvyš a k expozícii tak často oceňovaného spisovateľa sa žiadna literárna inštitúcia nehlási.

Literárne múzeum Pavla Horova otvorili pred štvrťstoročím. Expozícia bola zriadená v 2‑poschodovej budove bývalej ZŠ. Medzi jedinečné exponáty patrí pôvodná pracovňa spisovateľa s knižnicou a písacím stolom. "Sme hrdí na toto múzeum. Ročne ho navštívi asi 800 ľudí. Žiaľ, nemáme peniaze na údržbu. Do roku 1998 ho financovala Matica slovenská, odvtedy obec znáša všetky náklady," povedala starostka Ľudmila Ďurčáková. Samospráva vykuruje len jednu miestnosť, svietia iba vtedy, keď prídu návštevníci. Stav budovy sa však neustále zhoršuje, do múzea zateká pri každom daždi. "Potrebuje novú strechu, ktorá by stála približne 30‑tisíc euro. To je asi pätina nášho rozpočtu. Expozíciu nemôžeme ani premiestniť, je robená presne na mieru," tvrdí prvá žena obce. Budovu síce vlastní obec, ale na opravu potrebujú pomoc od správcu expozície. Nevedia však, kto ním je. Matica slovenská ich odkazuje na Slovenské národné literárne múzeum, ktoré však tvrdí, že s Horovovou expozíciou nemá nič spoločné. "Je nám ľúto, že sa k pozostalosti významného slovenského umelca nik nehlási. O múzeum sa budeme starať v rámci možností ako o svoje vlastné. Len s tou strechou si asi neporadíme," uzavrela Ďurčáková.

‑‑‑‑

BÁSNIK PAVOL HOROV

Pavol Horov (vlast. menom Pavol Horovčák) sa narodil v Bánovciach nad Ondavou v roku 1914. Pôsobil ako učiteľ, neskôr bol riaditeľom Československého rozhlasu v Košiciach aj tajomníkom Zväzu slovenských spisovateľov. Ocenili ho titulmi zaslúžilý a národný umelec. Napísal básnické zbierky Nioba, matka naša, Návraty, Defilé, Vysoké nebo letné, Koráby z Janova a ďalšie. Zomrel v roku 1975 v Bratislave.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.