Na rovinu

poľnohospodárstvo 1Oto BALOGH

     Slovenská ekonomická spoločnosť – Nezávislé združenie ekonómov Slovenska (SES – NEZES) oficiálne pôsobí od decembra 1989. Národne zmýšľajúci ekonómovia, právnici a ďalší odborníci sa okrem pravidelných aktivít vo forme seminárov a diskusií k aktuálnym ekonomickým, sociálnym a medzinárodným otázkam zúčastňujú na činnosti iných mimovládnych organizácií ako Matica slovenská, Kongres slovenskej inteligencie Korene – Slovakia plus, Spoločenstvo kresťanské Slovensko, Vospolnosť, Spoločnosť A. Hlinku, ASA a ďalšie.

Od roku 2000 vydáva táto nezávislá mimovládna organizácia mesačník Siločiary, ktorý vytvára mediálny priestor na prezentáciu postojov členov spoločnosti SES – NEZES a zahraničných autorov k významným ekonomickým, spoločenským a politickým otázkam. Iniciatívy združenia smerujú k podpore formovania slobodnej, samostatnej, sociálne orientovanej a ekologickej ekonomiky Slovenskej republiky. Jej súčasťou je aj agrosektor, ktorý na Slovensku zažíva najhoršie časy za ostatných dvadsať rokov. Na tento vážny a doteraz neriešený problém bolo zamerané kolokvium Perspektívy multifunkčného poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti, ktoré združenie usporiadalo v spolupráci s Futurologickou spoločnosťou Slovenska a s Univerzitnou knižnicou v Bratislave.

Odborníci z rôznych odvetví agrosektora hovorili o spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, multifunkčnom využití pôdneho fondu v záujme rozvoja vidieka a vyššej zamestnanosti na Slovensku v poľnohospodárskej prvovýrobe, význame vody v tomto tisícročí, integrácii lesných ekosystémov a ich ochrane i o aktuálnych otázkach rozvoja slovenského potravinárstva ako kľúčového stabilizačného prvku poľnohospodárskej výroby v Slovenskej republike. Tzv. chlebové témy, zbavené politického nánosu, priniesli množstvo šokujúcich informácií. Hovorili trebárs o tom, že potravinová bezpečnosť na Slovensku je na úrovni štátov EHS (predchodca EÚ) z roku 1962, že na Slovensku absentuje akákoľvek koncepcia rozvoja agrosektora, že dve tretiny potravín dovážame, aj keď sme schopní vyrobiť si ich doma, že chýba štátna doktrína využitia pôdneho fondu, že naši poľnohospodári sú znevýhodňovaní v porovnaní so zahraničím, že rezortu, v ktorom možno vytvoriť tisíce pracovných miest, podrážajú nohy vlastní politici, že v rámci EÚ máme jednu z najvyšších DPH na potraviny, že...

Podujatie, na ktorom odborníci problémy nielen pomenovali, ale načrtli aj riešenia, žiaľ odignorovala novinárska obec aj politici opäť sľubujúci, čo všetko pre Slovensko urobia, ak dostanú dôveru voličov. No za to tí, ktorým ide naozaj o náš budúci chlieb, bytie a pôdu pod nohami, nemôžu.

                                                                                               Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.