Národná slávnosť na Devíne


devínPo stopách národnej histórie

Dňa 29. apríla 2012 organizuje Matica slovenská Národnú slávnosť na Devíne, ktorá bude akousi predprípravou veľkolepých osláv 1150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na územie našich slovenských predkov. Na Devíne sa bude konať oficiálny program pod záštitou predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča. Jeho obsahom bude uctenie si pamiatky našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda ako aj výstupu Ľudovíta Štúra a jeho druhov na Devín.

V rámci programu sa bude konať o 10.30 púť na Devín. Hlavným celebrantom bude Mons. Ján Babjak, gréckokatolícky arcibiskup a metropolita za doprovodu Gréckokatolíckého chrámového zboru bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou. Proglas zarecituje Eva Kristínová. Pokračovať sa bude o 12.30 kultúrnym programom na námestí v Devíne, kde budú o. i. aj ukážky výroby umeleckých ľudových remesiel spojených s predajom. O 14.30 sa vystúpi na hrad Devín, kde sa položia vence k soche kráľa Rastislava. Na hrade, kolíske slovenskej a slovanskej vzdelanosti, privíta účastníkov kráľ Rastislav, ktorý spoločne so sv. Cyrilom a Metodom odprevadia prítomných k staroslovenskej bazilike z 9.storočia – bude to spomienková inscenácia. Samostatnou časťou bude Historické sprítomnenie Štúrovho „výstupu na Devín“ v roku 1836, ktorým bude sprevádzať matičiar Drahoslav Machala.

 

Uverejňujeme program podujatia:

  1. 1.ČASŤ : PÚŤ NA DEVÍN

10:30 - Kostol sv. Kríža Bratislava – Devín

Hlavný celebrant Mons. Ján Babjak, gréckokatolícky arcibiskup a metropolita, spieva Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou

Proglas, recituje pani Eva Kristinová

Príhovor „Vitajte na posvätnom mieste nášho národa“- predseda Matice slovenskej Ing. Marián Tkáč, PhD.

Kladenie vencov k sochám sv. Cyrila a Metoda

12:30 - Námestie pred kostolom

Kultúrny program a občerstvenie

Ukážky výroby umeleckých ľudových remesiel spojených s predajom

  1. 2.ČASŤ : PÚŤ MATICE SLOVENSKEJ NA DEVÍNSKY HRAD

14:30 - Pochod na Devínsky hrad

Kladenie vencov k soche kráľa Rastislava

Výstup na Devínsky hrad, sídlo kráľa Rastislava za spevu národných piesní

Na hrade Devín, kolíske slovenskej a slovanskej vzdelanosti, privítanie účastníkov kráľom Rastislavom, ktorý spoločne so sv. Cyrilom a Metodom odprevadia prítomných k staroslovenskej bazilike z 9. storočia – spomienková inscenácia

15:00 - Poďakovanie za Dar sv. Cyrila a Metoda pri staroslovenskej bazilike

Moleben k našim svätým otcom, apoštolom rovným Cyrilovi a Metodovi, učiteľom Slovanov – Mons. Ján Babjak, gréckokatolícky arcibiskup a metropolita, spieva Gréckokatolícky chrámový zbor bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou. Slávnostné odovzdanie prste zeme z Ochridu zástupcami veľvyslanectva Macedónskej republiky predsedovi Matice slovenskej za účasti predstaviteľov slovanských krajín, kde pôsobenie a dielo sv. Cyrila a Metoda sa stalo trvalou súčasťou ich kultúry a písomníctva - Bulharská republika, Ruská federácia, Srbská republika, Chorvátska republika, Republika Čierna Hora, Česká republika, Bieloruská republika, Ukrajinská republika, Slovinská republika, Republika Bosna a Hercegovina, Poľská republika a zvlášť Grécka republika s rodiskom Sv. Cyrila a Metoda v Solúne – Thessaloniki

Historické sprítomnenie Štúrovho „výstupu na Devín“ v roku 1836

Zhromaždenie na nádvorí stredného hradu

„Štúrovci, ako romantici Mladého Slovenska“

Pieseň: Devín, milý Devín...Rastislava ...všetkých Slovanov hlava

Ján Botto: Báj na Dunaji, recituje pani Eva Kristinová

Krátka inscenácia v podaní Mladej Matice a Miestneho odboru Matice slovenskej z Liptovského Mikuláša

(ako a prečo si štúrovci dávali slovanské mená a želanie Ľudovíta Štúra, aby si Slováci vytvorili tradíciu takéhoto uctenia si vlastnej histórie na tomto mieste)

 

Prípravu a realizáciu podujatia zabezpečuje Dom Matice slovenskej v Bratislave v spolupráci s Inštitútom vzdelávania MS, n. o. s láskavou podporou Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove.

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte:

PhDr. Daniela Suchá, Dom Matice Slovenskej Bratislava, mobil: 00421 907 817 323, e-mail: dmsba@matica.sk


Partneri podujatia:

     

 

   

 

    


                            inzerat SNN 23042012 mensiPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.