Aby bolo jasné


marián tkáč 150 pxReflexia predsedu Matice slovenskej Mariána TKÁČA na zbytočné útoky médií

"Matica slovenská v zmysle svojich prvých stanov – všetko zdravé pretrváva na princípoch, ktoré ho zrodili – je úzko spätá tak s národom, ako aj so životom slovenským. Ako taká sa nikdy nemôže stotožniť s neľudským osudom nevinných obetí rasových represálií v čase druhej svetovej vojny, za čo nemôžu neniesť zodpovednosť príslušní predstavitelia Slovenského štátu.

Tak ako sa priečili kruté osudy nevinných Židov vtedy žijúcim Slovákom, o čom svedčí známy fakt, že medzi ocenenými „spravodlivými medzi národmi“ je Slovákov na počet obyvateľov najviac, priečia sa aj súčasnej Matici. Za chorú považujeme už čo i len myšlienku prenasledovať a zabíjať ľudí len preto, že sa narodili inakší ako ostatní. Veď nikto nemôže za to, ako a kde sa narodil, ale každý môže za to, ako sa správa! Keďže len pravda nás oslobodzuje, nech je nám dovolené považovať v súlade s ňou štrnásty marec 1939 za deň, v ktorom pod tlakom okolností (teda jedného z najväčších tyranov a diktátorov v ľudskej histórii) prijali vtedajší slovenskí politici – poslanci snemu, ktorí politikmi sú – rozhodnutie, v tom čase znamenajúce záchranu Slovenska pred rozparcelovaním a Slovákov pred pomaďarčovaním, popoľšťovaním a ponemčovaním. Za deň, po ktorom nasledovali dni škaredé, represálie voči nevinným, ktoré navždy zostanú čiernou škvrnou na našich dejinách, ale aj dni naplnené budovaním základov slovenskej ekonomiky, vzdelanosti a kultúry, čo znamenalo pozitívnu skúsenosť národa s vlastnou štátnosťou. Logo-Matica Matica sa bude usilovať klásť tieto dve pravdy vedľa seba, čo zrejme ešte istý čas bude spôsobovať nedorozumenie medzi inak zmýšľajúcimi – ako sme toho svedkami aj dnes. Matica je a bude tolerantná ku všetkým názorom opierajúcim sa o pravdu, ale žiada aj o toleranciu pri hlásaní právd voči sebe."

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PLUS 1deň vs - TkáčNiektoré slovenské médiá totiž zbytočne a prehnane reagovali na rokovanie Prezídia Matice slovenskej z minulého týždňa, kde vraj vrcholní predstavitelia Matice mali  navrhnúť, aby bol 14. marec 1939 - teda vznik Slovenského štátu - pamätnmým dňom v slovenskom kalendári. Správu uverejnili tlačová agentúra SITA. Pravda je, že Prezídium Matice slovenskej (MS) sa týmto návrhom  nezaoberalo. Účastníci o ňom diskutovali v priateľskom kruhu po skončení oficiálneho rokovania. Cez to všetko niektoré médiá bez relevantného overenia faktov príliš hystericky zaútočili na Maticu slovenskú. Vrcholom bol atak bulvárneho denníka Plus 1 deň (sken článku uvrejňujeme), ktorý neodôvodnene prirovnal matičiarov ku kotlebovcom pričom použil fotografiu predsedu MS. Matica nikdy nenavrhla, aby bol 14. marec 1939 pamätným dňom.

Rovnako sa tomuto problému venovali aj iné médiá, napr. denník PRAVDA na svojom webe, avšak v omnoho kultivovanejšej verzii. Publikujeme link:

http://spravy.pravda.sk/sef-matice-chce-aby-si-slovaci-uctili-vojnovu-

republiku-pamatnym-dnom-1km-/sk_domace.asp?c

=A120316_161245_sk_domace_p23

Diskusia sa rozpútala aj na sociálnej sieti Facebook. O jej úrovni je zbytočné diskutovať. Slovenské národné noviny sa problematike 1. Slovenskej republiky venovali vo svojom vydaní 9/2012, ktoré si môžete stiahnuť a prečítať vo formáte PDF aj TU.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.