Naša budúcnosť spočíva v pestovaní vlastenectva


marián tkáč 150 pxByť strážcom národnej duchovnosti, udržiavateľkou tradícií, svedomím národa

Naša budúcnosť spočíva v pestovaní vlastenectva

Marián TKÁČ, predseda MS

Drahí priatelia, vážení hostia, matičiari! Vitajte doma, v skutočnom starodávnom srdci Slovenska!

Dnes je presne 150 rokov odo dňa, keď do Martina v sláve vstúpil biskup Moyses. Martinská katolícka fara praskala vo švíkoch, keď do nej vkročil starý Hurban, Francisci, Kuzmány – ozajstná národná ekumenická jednota na najvyššej úrovni. Aby zajtra, 4. augusta 1863, „vyzdvihli Maticu“.

Nebojme sa povedať, že toto bola základná udalosť našej prítomnosti. Zrodila sa Matica, aby sa na jej pôde kládli základy slovenskej vedy a kultúry. Aby plnila funkcie parlamentu, vlády, akadémie vied, ako aj všetkých inštitúcií, ktoré Slováci dlho nemali. Mali iba Maticu. Dnes aj vďaka Matici máme všetko, čo má moderný národ mať. Sláva minulá veští slávu budúcu len vtedy, ak naša Matica dokáže odpovedať na výzvy dneška. Zjednocovať spoločnosť, uchovávať jej pamäť a byť myšlienkovým think-tankom, zásobárňou riešení v mnohých oblastiach života. Ak bude mať Matica aj naďalej odvahu byť tvorcom a strážcom národnej duchovnosti, udržiavateľkou tradícií, svedomím národa, ochrankyňou osobností, ktoré sa zaslúžili o národ a štát. Ak bude prorokom slovenskej budúcnosti. Ak sa matičiari nebudú báť postaviť sa pred politikov a kňazov a povedať im aj nepríjemné pravdy. Ak Matica bude prinášať to, čo iní neprinášajú. A presvedčí o tom verejnosť. Isteže, Matica zjednotená a očistená od nepríjemných finančných káuz nedávnej minulosti. Za pomoci príslušných orgánov štátu sa to iste podarí.

marián tkáč oslavy MSKaždý Slovák musí cítiť, že mu Matica pomáha. Že mu hovorí z duše a že hľadá lieky vlastenectva na každý deň. Národu, ktorý schudobnel práve vtedy, keď dopustil, aby nad všetkým vládli peniaze, treba niečo vrátiť. Ak nateraz nie peniaze, tak tradičné hodnoty, o ktoré je núdza a pokúša sa ich nahrádzať bulvárna kultúra.

Naša budúcnosť je v pestovaní vlastenectva v podobe hodnej začiatku tretieho tisícročia. V poznávaní histórie, písanej a prezentovanej slovenskými očami. Veď zaslúžia si naši mladí utajovanie dejov a hrdinov, na ktorých by mali byť pyšní? Potrebujú informácie namiesto plytkej „pohodovosti“, ktorou sa ľahko prekrývajú ich bytostné problémy. Potrebujú kultúru, na ktorej vyrastal tento národ. Je najvyšší čas chrániť číre slovenské slovo i slovenskú hudbu v médiách, v školách, na ulici. Nie, nezatvárajme slovenské školy, najmä nie na jazykovo zmiešanom území, ale vráťme starostlivosť o ne do rúk štátu!

Naši predkovia vedeli, že blaho každého národa je podmienené jeho duchovným rozvojom, musíme to vedieť aj my. Tento národ potrebuje múdrych vodcov, nových Moysesov, Franciscich, Cígerov-Hronských, zdravý vzduch, vodu, obrobené polia. Aký paradox: naši mladí odchádzajú za prácou do sveta, pričom naše polia zarastajú tŕním, vidiek sa vyľudňuje a my jeme nezdravé potraviny z dovozu. Kde sa schoval rozum? Aby súčasťou našej vlasti ostali aj desaťtisíce Slovákov, ktorí si musia hľadať obživu v krajinách Európskej únie, treba doplniť európsku legislatívu tak, aby v štátoch Únie, kde pracujú a platia dane Slováci, ale aj Česi či Poliaci, dostali zo zdrojov toho štátu aj obživu duchovnú, a to aj v rodnom jazyku. Iba tak sa môže uchovať kultúrna rôznorodosť Európy. Naša príležitosť zakotviť tento princíp príde v roku 2016, keď budeme predsedajúcim štátom EÚ. Veď hádam nikto nechce, aby sa v európskom mori stratili menšie národy a ich príslušníci!

Mám česť ako šestnásty predseda Matice vyhlásiť, že chceme aj naďalej byť duchovnou mocnosťou slovenského národa. Že chceme stavať hrádze proti vegetujúcej kríze hodnôt a v chaose dnešného sveta udržiavať tradície, z ktorých ako z koreňov tento národ vyrástol.

Ďalších 150 rokov v tomto národe chceme začať modlitbou Metodových žiakov: „Na kráľovstvo naše, Pane, milosťou tvojou zhliadni. A nevydaj, čo je naše, cudzím, a neobráť nás za korisť národom pohanským!“ A chceme k tomu pridať naše srdcia, naše hlavy a naše ruky.

Slováci, nemáme sa čoho báť! Náš národ je ešte stále dobrý, ohľaduplný, vytrvalý a spravodlivý. A má svoju ochrankyňu Maticu!

 

Titulky: SNNPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.