Neľahkých sto dní nového vládneho kabinetu


úrad vlády SR logoSlovensko sa pomaly spamätáva z vlády škandálov a zabúda na ňu

Ivan BROŽÍK

Súčasná vláda prevzala moc v zložitom období. Európa čelí hospodárskej kríze, výber daní bol ochromený a je nevyhnutné konsolidovať takmer rozvrátené verejné financie. Robert Fico a jeho ministri musia siahať po viacerých nepopulárnych opatreniach. Ide napríklad o progresívnu daň alebo o zvyšovanie odvodového zaťaženia. Vláda SMER-u opravuje pracovné zákonodarstvo a sfunkčňuje dôchodkový systém.

Prvých sto dní po marcových voľbách bolo zároveň – ako vraví minister školstva Dušan Čaplovič – „objasňovaním pravdy“. Občania si na mnohých príkladoch mali možnosť všimnúť, že – slovami predsedu vlády Roberta Fica – „ je tu nová stabilná kultúra, nová stabilná mocenská štruktúra, čo je veľmi dôležitý predpoklad do budúcnosti“. Toto obdobie je na druhej strane aj sto dňami opozície. Jej predstavitelia – zväčša jasne programovo pravicové strany sú zdecimované a demoralizované. Ani po troch mesiacoch sa nezmohli na nejakú podstatnú a najmä spoločnú ponuku programovej alternatívy.

Fico-SNNSociálno-demokratická vláda považuje za svoju prvoradú úlohu chrániť občanov so strednými a s nízkymi príjmami. Zdôrazňuje nevyhnutnú solidaritu silnejších so slabšími a ubezpečuje, že reštriktívne opatrenia, ktoré navrhuje a uzákoňuje cez parlament, sa nedotknú až 88 percent obyvateľov Slovenska. V zahraničnej politike si vláda predsavzala opätovne získať pozíciu dôveryhodného a vypočítateľného partnera v medzinárodných vzťahoch, najmä v prostredí Európskej únie. Po 100 dňoch jej vládnutia je možné skonštatovať, že sa jej darí štartovať a pomaly aj realizovať svoje stanovené programové výzvy a predsavzatia. Nepíše čierne knihy – aj keď podnetov by mala množstvo – ale snaží sa prioritne riešiť problémy spojené so všeobecnou hospodárskou krízou.

„Okrem politickej stability sme vytvorili veľmi efektívny mechanizmus sociálneho dialógu. Je to práve stabilita a najmä sociálny zmier, ktoré sú základnými predpokladmi na to, aby Slovensko zvládlo veľmi náročné úlohy,“ hodnotí prácu svojich vládnych kolegov i celého kabinetu Robert Fico. Politológ Michal Horský dokonca tvrdí, že spolupráca s tripartitou alebo Radou solidarity a rozvoja je „novým prvkom demokracie“.

■ POTREBNÁ AJ OPOZÍCIA

vláda SRNa rozdiel od predchádzajúcej vlády považuje tá súčasná komunikáciu s opozíciou za prirodzenú. „Je to oblasť medzinárodných vzťahov, je tu aj oblasť krízy, je tu tiež oblasť národnoštátnych záujmov Slovenska, kde musí vláda komunikovať s opozíciou,“ dôvodí jej predseda. Aj preto už na začiatku augusta plánuje zorganizovať stretnutie s predstaviteľmi opozičných strán, „...ak bude o takéto stretnutie z ich strany záujem. Pretože musíme spoločne – tak vládna strana, ako aj opozícia hovoriť o postavení Slovenska v eurozóne, v Európskej únii. Musíme sa navzájom informovať, aké sú možné alternatívy vývoja v tomto priestore a aké má Slovensko možnosti, páky v prípade krízových situácií sa proti týmto krízovým situáciám postaviť“, vysvetľuje Robert Fico. Dialóg opozície a vlády Slovenskej republiky o zásadných národnoštátnych otázkach považuje za životne dôležitý. Bez takéhoto dialógu Slovensko nie je podľa premiéra schopné zvládať krízové javy, ktoré ho môžu v budúcnosti stretnúť.

■ PLUS POLITICKEJ KULTÚRE

Donedávna takmer jednotne nepriateľsky naladení novinári začali oceňovať premiérovu ústretovosť; zrazu objavili jeho inú tvár namiesto toho, aby si úprimne zodpovedali otázku o príčinách pôvodného negativizmu. Aj to je dobré pre nás všetkých. Do úzadia ustúpili mnohé zbytočné spory o riadenie štátu už len tým, že konglomerát ideovo vzdialených a rozhádaných pravicových straničiek vystriedala jedna veľká strana. Opozícia by mala pre budúcnosť pamätať, ako verejnosť na Slovensku veľmi oceňuje pokoj v politike a aspoň náznak stability.

Pri hodnotení prvých sto dní vlády treba oceniť aj vehemenciu premiéra, s akou sa na pôde Európskej únie zasadzoval o to, aby ozdravovanie verejných financií sprevádzal hospodársky rast. Aj preto Európska rada prijala rozhodnutie o predisponovaní 120 miliárd eur na takéto programy. Ide tiež o projektové dlhopisy, ako aj o navýšenie úverovej kapacity Európskej investičnej banky. Robert Fico zhrnul, že prežil obdobie najťažších sto dní za dvadsať rokov, počas ktorých pôsobí v politike. Slováci to však nemajú o nič ľahšie a veria, že predseda vlády o tom vie.


 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.