(Ne)potrebný Miro Šatan?!


Šatan - štvorecKAMPAŇ ZA MIRA ŠATANA

(Ne)potrebný Šatan

Peter JÁNOŠÍK

KAMPAŇ SLOVENSKÝCH NÁRODNÝCH NOVÍN za účasť Miroslava ŠATANA na ZOH 2014 v ruskom Soči.

Nielen SNN ale mnoho slovenských hokejových fanúšikov - hlavne z Bratislavy - prijala s nevôľou nezradanie Miroslava Šatana do slovenskej hokejovej reprezentácie na ZOH 2014 v Soči.  Jeho posledné zápasy za Slovan Bratislava v KHL sú jasným dôkazom, že tam patrí. Preto vyzývame našich čitateľov, aby svoje názory publikovali na našom konte Facebook /https://www.facebook.com/slovenskenarodnenoviny?bookmark_t=page! a my ich potom elektroinickou poštou prepošleme SZĽH, aby si ich kompetentní prečítali. Nech vedia čo si o tomto rozhodnutí myslíme.

Ľadový hokej sa na Slovensku teší mimoriadnej obľube hádam od čias, keď sa tento šport u nás udomácnil. Hokejové šampionáty či olympijské hry dostávajú prednosť pred všetkým. Aj dnes sa fanúšikovia tešia na svoju strhujúcu hru a na svojich obľúbených miláčikov. K nim od čias samostatnosti Slovenska patrí aj Miroslav Šatan. Nie iba pre modré oči. Je najlepším strelcom v histórii slovenskej reprezentácie, držiteľ všetkých štyroch medailí z majstrovstiev sveta a víťaz Stanley Cupu s Pittsburghom Penguins v roku 2009. V ročníku 1999/2000 nastúpil ako jediný hráč Buffala za Výber sveta pri jubilejnom päťdesiatom zápase All Stars v Toronte.

Celkovo odohral za Slovensko sto šesťdesiatdeväť zŠatanápasov a dal v nich osemdesiatjeden gólov. Zúčastnil sa na deviatich majstrovstvách sveta a dvoch olympiádach. Teraz mal ísť na tretiu. Nestane sa tak. „Mirovi nepochybne ukrivdili. Takéto narábanie s jeho hráčskym kreditom je neúctou. Je to hanebné, urážlivé. Ťažko môže niekto hľadať výhovorky,“ komentoval nenominovanie Miroslava Šatana na olympijský turnaj do Soči Peter Šťastný – ďalšia legenda slovenského hokeja. Jedným z dôvodov bolo, že mu v ostatnom čase chýbala dynamika v hre. Ale hra Miroslava Šatana na nej nikdy nebola založená – on má iné a dôležitejšie prednosti. Prečo zrazu dynamika? Tú nemal ani Peter Šťastný a nezakladal si na nej ani veľký Gretzky. Šatan je hráč, ktorý počas svojej reprezentačnej kariéry už ukázal všetky svoje tromfy. Je to osobnosť, ktorá nemusí dokazovať, že na Soči má. A nijako sa nemusí siliť do dynamiky. Každého svojou hrou v minulosti presvedčil. Ťaží z klamlivých pohybov a má famóznu intuíciu na čítanie hry. V nej sa nikdy nestratí. Podľa akých kritérií ho odstavili? Reprezentácii by hanbu určite neurobil. Veď istotne patrí medzi prvých šesť či desať hráčov. Napokon teraz máme v tíme dosť mladých a celkom logicky ich treba doplniť skúsenejšími. Na ZOH vo Vancouveri 2010 sme mali naopak prestarnutý tím. Tu Šatan strelil víťazný gól v osemfinále proti Nórsku a Slovensko obsadilo historicky najlepšie štvrté olympijské miesto. Ak by sme mali o jedného-dvoch mladších dravcov viac, zrejme by sme boli úspešnejší aj v záverečných zápasoch o medaily. Naša malá krajina by si mala vážiť hokejové kvality, nehovoriac už o Mirovom vzácnom charaktere. Nemáme tisíc hráčov na každý post ako v Kanade či v Amerike. Pred ZOH v Turíne 2006 sa tiež intrigovalo. Mali sme na zlato, ale skončili sme na piatom mieste. Vo štvrťfinále nás vyradili Česi. Pritom pred Turínom sme boli v dlhodobom rebríčku na treťom mieste na svete a hrali sme kvalitný hokej. Generálny manažér vyberie hráčov a tréner si nesie zodpovednosť. Asi sa neubránili istým tlakom. Po rozdelení federácie český hokej vygumoval slovenský a išli sme do C-skupiny majstrovstiev. Návrat sa nám podaril na prvý pokus. Dôkaz, že nás diskvalifikovali nespravodlivo. Teraz sa nesmieme diskvalifikovať sami.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.