Arogantní novinári, demagógia a osobné záujmy

thumbnail

 Súčasná situácia v RTVS je dôsledok chýb predchádzajúcich manažmentov. Flagrantné porušenie princípu subordinácie, nerešpektovanie zákona o verejnoprávnom postavení Rozhlasu a televízie Slovenska, zavádzanie verejnej mienky a výroba a podsúvanie nepravdivých informácií, to je iba časť prehreškov proti novinárskej profesionalite, ktorých sa už niekoľko mesiacov dopúšťa určitá skupina externých zamestnancov spravodajstva RTVS. Slová ako normalizácia sú bežnou muníciou, ktorú tieto osoby používajú, aj keď vôbec ani len netušia, čo to normalizácia bola a aké mala dôsledky na tých, ktorých zasiahla. Ich demagógia však ide ešte ďalej. Ohrozuje funkčnosť a akcieschopnosť spravodajstva RTVS, čo možno chápať ‒ aj v zmysle u nás platných zákonov už aj ako ohrozenie bezpečnosti štátu, pretože spravodajstvo verejnoprávnej inštitúcie má v tejto súvislosti jasne stanovené povinnosti. Pritom ide iba o úzko osobné záujmy niektorých jednotlivcov, ako je výška honoráru či predĺženie termínovanej zmluvy. Arogancia a odmietanie subordinácie, s akými pôsobia už niekoľko mesiacov v schéme spravodajstva ‒ a potvrdzujú ich (so strachom) aj viacerí zamestnanci s pracovným pomerom na neurčitý čas, nemá v mediálnom priestore na Slovensku obdobu.

■ MANIPULÁCIA DAVU

Formou otvorených listov, výziev a iniciatív sa manipulátori pravdy usilujú vybičovať emócie v prostredí laickej verejnosti. Zneužívajú pritom všetky zásady nestrannosti a pravdivosti informácií, ktoré jej podsúvajú. K ich snahám sa však nepridali mnohí významní novinári, ktorých skutočne možno považovať za tých, ktorí na žiadnej vládnej moci nenechajú ani nitku suchú. Medzi nimi aj špičkoví moderátori najexponovanejších diskusných politických relácií RTVS. Je verejne známe, že čierny zoznam nepohodlných ľudí zo všetkých sfér života vytvorila po príchode do RTVS práve táto skupina vzbúrencov. Je skutočne rozsiahly. Títo redaktori dlhodobo odmietajú dávať priestor na vyjadrenie aj mnohým odborníkom, ktorí im nesedia práve „politicky“.

■ BEZ OKOLKOV

Vysokoškolský učiteľ, publicista, mierový aktivista, rektor Akadémie médií, vysokej školy mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave Eduard Chmelár situáciu vidí takto: „Dlho pripravovaná vzbura päťdesiatich ôsmich pracovníkov RTVS (výraz ‚redaktorov‘ je nepresný, lebo nejde len o nich) nie je žiadnou žabomyšou vojnou ani interným konfliktom zamestnancov média verejnej služby, ale zásadným konfliktom o slobodu prejavu ‒ ibaže v tomto prípade nehovorím o slobode pre vybraných novinárov, ale o práve zaručenom ústavou a medzinárodnými dohovormi pre nás všetkých.“ Pritom samotní títo redaktori počas svojho príchodu do RTVS používali a takmer oslavovali jeho „očistenie“ od bývalých skúsených dlhoročných a uznávaných zamestnancov, inak povedané ich vyhodenie manažmentom Václava Miku. „Tieto drzé namyslené slová bez štipky pokory k práci ľudí, ktorí dosiahli neporovnateľne viac ako oni, hovoria samy za seba.“ Dodáva Eduard Chmelár.

■ UBRÁNIŤ RTVS!

Nie však pred jeho regulárnym a zákonným manažmentom, ale pred rozvracačskými snahami niekoľkých prehnane ambicióznych jedincov. Jeho parlamentom zvolený generálny riaditeľ Jaroslav Rezník na tlačovej konferencii ubezpečil, že „RTVS bude aj naďalej nezávislá a objektívna“. „Je absurdné tvrdiť, že niekto ovláda spravodajstvo,“ tvrdí  Petra Stano Maťašovská, predstaviteľka rozhlasového spravodajstva RTVS. Naopak, viditeľné snahy aj s absurdným pokusom o zapojenie verejnosti o jeho ovládnutie sú badateľné už od decembra, a to zo strany niektorých jeho „neuspokojených“ redaktorov.

Ivan BROŽÍK - Karikatúra: Andrej MIŠANEK - Foto: internet

Čítajte viac článkov na túto tému:

RTVS - zcestia na rázcestie

Ján Litecký-Šveda: Tradiční občania nemajú svoje médiá

 4 Komentárov

 • Maroš

  To si myslíte, že sledovanosť zvyšuje tá partička rebelujúcich redaktorov? Alebo kompetentný tím spravodajský tím a aj riadenie?

 • Miroslav

  Neustále sa zvýšujúca sledovanosť je pre vá nič? Je mi vás veľmi ľuto.

 • Maroš

  P. Sejmon - buďte trochu konkrétnejší.

 • sejmon

  Vysvetlite nam ako je to mozne- ze v SLOVENKYCH NARODNYCH NOVINACH -pouzivate tolko poanglictenych slov-hanba vam

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.