Nie sme malí, len maloverní


Margita KÁNIKOVÁ

Onedlho vstúpime do tretieho decénia samostatnej Slovenskej republiky. Mnohí z nás na Nový rok 1993 prežívali veľkú radosť, ale  boli aj takí, čo sa maloverne pobalili a emigrovali do českého raja. Čakali a stále čakajú, kedy sa Slovenská republika rozpadne a pôjde s prosíkom do Prahy, aby nás ako nerozvážne deti prijali späť.

Keďže sa tak nedeje, aspoň cez rieku Moravu hádžu zlostnú slinu a mudrujú, akú politiku by Slovensko malo viesť. Tí domáci Tomášovia by zas chceli zastávať vysoké funkcie vo vláde, parlamente a dokonca bez hanby kandidujú na úrad prezidenta. Medzi nimi treba hľadať aj odpoveď na otázku, prečo Slovenská národná rada stratila svoj historický názov. Nájdu sa odvážlivci, ktorí navrhnú a presadia zmenu názvu NR SR na pôvodný, historický ako pekný dar k 20. výročiu vyhlásenia Slovenskej republiky? Podľa neprajníkov sú nacionalisti Slováci, Srbi, Chorváti... Príslušníci veľkých národov, ktorí si pri spievaní hymny kladú ruku na srdce – ako to vidíme teraz na európskom futbalovom šampionáte – a pred ich sú hrdo vztýčené štátne zástavy, tí sú praví vlastenci. A sú nimi aj vtedy, keď „ochraňujú“ svetový mier so zbraňou v ruke podľa možnosti niekde ďaleko od ich milovanej vlasti, kde im o to ani nikto veľmi nestojí.

Dejiny ponúkajú dosť poučení, ako sa to skončí, keď sa bezohľadne presadzuje právo silnejšieho. Lenže mocní tohto sveta sa nevedia alebo nechcú z histórie poučiť. V Československu stačilo tak málo, zvoliť históriou overený princíp, na ktorom funguje už mnoho rokov Švajčiarsko ako konfederácia dvadsiatich dvoch kantónov. Po roku 1989 povedať slovo konfederácia sa rovnalo priam vlastizrade. Aj Rakúsko s deviatimi krajinami a Nemecko so šestnástimi úspešne fungujú ako spolkové krajiny. Dobré je, že si Československo svoje problémy vyriešilo bez zbraní. Veľké národné zoskupenia neprinášajú zisky radovým občanom, ktorí sa živia prácou svojich rúk alebo umu, ale nadnárodným spoločenstvám. Každý, aj ten  najmenší štát má právo na existenciu. A naše Slovensko nie je malé, veď len v rámci Európy je dvadsaťtri menších štátov.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.