Nobelove ceny 2011


A.NobelTradícia, ktorej spoločenský zmysel a poslanie každým rokom stúpa

Vladimír BROŽÍK

Ceny sa dnes udeľujú doslova na každom rohu. Aj za to, ako dôkladne sa človek premení na opicu. V rámci pop-music o tom rozhodujú tímy už takto úspešne premenených odborníkov, stádujúcich sa v takzvaných „akadémiách“.

                Celkom inak je to však s cenou nesúcou meno po slávnom vedcovi, priemyselníkovi a humanistovi Alfredovi Nobelovi, udeľovanou rovných 110 rokov. Cenu za fyziku, chémiu a ekonómiu udeľuje Švédska kráľovská akadémia vied, cenu za fyziológiu a medicínu Karolinska Institutet, cenu za literatúru Švédska akadémia a cenu za mier nórsky parlament. Cena za ekonómiu v skutočnosti pravou Nobelovou cenou nie je – udeľuje sa od roku 1968 a jej sponzorom nie je Nobelov fond, ale Švédska národná banka.

 

Ceny za fyziku, chémiu, medicínu, ekonómiu a literatúru sa odovzdávajú v Štokholme, cena za mier v Oslo. Slávnostný ceremoniál sa koná v deň výročia Nobelovej smrti, teda 10. decembra. Víťazi sú známi už predtým. Jedna cena sa môže rozdeliť najviac medzi tri osoby, in memoriam ju môže laureát dostať iba v prípade, že zomrie medzi zverejnením a slávnostným odovzdávaním. Každý ocenený okrem veľkej medzinárodnej cti a prestíže získava medailu, diplom a 10 miliónov švédskych korún.

Laureáti roku 2011

Fyzika – Saul Perlmutter, Adam G. Reiss a Brian P. Schmidt za objav zrýchľujúceho sa rozpínania vesmíru, dokázaný pozorovaním vzdialených supernov.

Chémia – Daniel Shechtman za objav kvázikryštálov (forma pevnej látky, ktorej vnútorná štruktúra je síce usporiadaná, ale neperiodicky).

Medicína – Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann za objav dendritických buniek a ich význam v adaptívnej imunite.

Literatúra – Tomas Tranströmer „pretože pomocou ucelených, priezračných básnických obrazov ponúka svieži prístup k realite“.

Ekonómia – Thomas J. Sargent a Christopher Sims za empirický výskum príčin a dôsledkov v makroekonómii.

No a nakoniec to najsledovanejšie: Nobelova cena za mier – libérijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová, jej krajanka aktivistka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tawakkul Karmánová. Spoločným bojom za lepšie postavenie žien sa vrajzaslúžili o rozvoj a upevnenie demokracie. Pravdupovediac, stali sa už aj záhadnejšie prípady. Najmä keď Nobelovu cenu za mier dostali Henry Kissinger, Anvar Sadat, Menachem Begin, Simon Peres, Jicchak Rabin, Jasir Arafat, Lech Wałeşa, Kofi Annan alebo Al Gore: ten sa o svetový mier zaslúžil politickým zneužitím poplašnej správy o tzv. globálnom otepľovaní. Naopak, boli aj veľké Nobelovky za mier: Bertha von Suttner, Albert Schweitzer, Matka Tereza, Michail Sergejevič Gorbačov. Do neba volajúcou hanbou zostáva, že Nobelovu cenu za mier stále nedostal Nicholas Winton.

Antinobelovky a alternatívne ceny

                Po slovensky, jednoducho, ceny súbežné, doplňujúce a žartovné. Tie „alternatívne“ udeľuje švédska nadácia Right Livelihood na podnet filantropa Jakoba von Uexkülla. Tentoraz sa zaslúženej pocty dočkal Chuang Ming, vizionár v oblasti reálne využiteľnej solárnej energie. Spolu s ním nezisková organizácia GRAIN z Barcelony, bojujúca proti poškodzovaniu maloroľníkov masovým skupovaním pôdy a proti nadvláde veľkých koncernov. Jedna „alternatívna“ Nobelova cena putovala do Čadu. Získala ju aktivistka za rešpektovanie ľudských práv Jacqueline Moudeinová. Iná do USA pôrodnej asistentke Ine May Gaskinovej za angažovanie sa v otázke práva žien na prirodzené pôrody.

Satirický časopis Annals of Improbable Research udeľoval žartovné ceny. Starostovi litovského Vilniusu Arturasovi Zuokasovi za názornú ukážku ako riešiť problém vodičov luxusných áut nerešpektujúcich dopravné predpisy: po streche dvojmiliónového mercedesu prešiel na vojenskom obrnenom transportéri. Darryl Gwynne a David Rentz dostali cenu za objav, že istý druh chrobáka sa pári s fľašou austrálskeho piva. Vedci z japonskej Univerzity Šiga získali cenu za určenie ideálnej hustoty vzdušného wasabi na zobudenie spiacich ľudí v prípade požiaru alebo tsunami. Šesť jednotlivcov si odnieslo cenu za sériu neúspešných predpovedí konca sveta.

                A ďalšie geniálne objavy, ocenené v rámci Ig Nobel Prices 2011? Nákazlivosť zívania korytnačiek druhu Cheldonis carbonaria sa nepotvrdila. Ľudia sa horšie rozhodujú o istých veciach, ak cítia nutkanie na močenie. Prečo ľudia v každodennom živote vzdychajú. Ako byť úspešný tým, že sa vyhnete práci na niečom dôležitom. Prečo sa diskárom zatočí hlava, zatiaľ čo kladivárom nie. Slnečná clona v aute, neustále udierajúca vodiča do tváre, môže spôsobiť poškodenie zraku. A ďalšie perly vedeckého i menej vedeckého ducha.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.