Novoročný predsavzanec


HUMORESKA

Milan ZEMO

Každý správny Slovák musí zasadiť strom, postaviť dom, splodiť dieťa a aspoň raz za život dať si novoročné predsavzatie. Najčastejšie to, že sa už pohára ani nechytí. V krvi prúdi po Silvestri dostatok molekúl alkoholu, lenže nastáva vytriezvenie a na rade je realita ťažkého dodržania sľubu. Všade, kam predsavzanec príde, musí sa teda spolu s pozdravom ospravedlniť. Aby všetci prepáčili, že on je abstinent a vlastne za to ani nemôže, lebo patrí sa raz za život predpísať si sám sebe suchý zákon, hoci sa tým ocitá na okraji spoločnosti.

Aby štát chránil svojich občanov, ktorí na Nový rok prepadnú ošiaľu janičiarskych predsavzatí, že prestanú piť, navrhol by som zákon. V rámci zachovania popredného miesta Slovenska vo svete nielen v automobilovej výrobe, ale aj v spotrebe alkoholu na hlavu, každý, kto chce prestať piť, musí si za seba nájsť náhradníka. Predsavzanec na úrade nahlási meno náhradníka a vlastnú predchádzajúcu ročnú spotrebu alkoholu prepočítanú na pollitre piva, poldeci tvrdého a litre vína. Ak by jeho náhradník nekonzumoval všetko, úrad mu zdarma preráta adekvátnu spotrebu v inom alkoholickom nápoji. Pri mimoriadnych prípadoch, keď náhradníka môže zvýšená spotreba alkoholu zabiť, štát pripúšťa výnimku, že alkohol nemusí piť, ale musí ho kúpiť výhradne od slovenského výrobcu.

Tento nový systém udržania optimistickej štatistickej úrovne v spotrebe alkoholu sa bude aplikovať aj pri predsavzancoch, ktorí sa rozhodli skoncovať s fajčením. Uznajte, ako k tomu príde štát s jeho prázdnou pokladnicou, keď si všetci mirnix-dirnix povedia, že prestanú fajčiť. Kde nabrať peniaze do štátnej kasy, keď dane nesypú ani spolovice toľko, koľko peňazí z nich spočiatku Počiatek dúfal nahonobiť. Každý, kto chce prestať fajčiť, si musí tiež nájsť náhradníka, ktorý za neho nakúpi predchádzajúcu ročnú spotrebu cigariet jeho značky. Fajčiť už nemusí...

Do tretice najčastejším predsavzatím je, že od Nového roku držím diétu a výrazne schudnem. Tu treba predsavzancovi tiež náhradníka, lebo masovým schudnutím sa poruší rovnováha síl tlačiacich na povrch Slovenska. Keby sme hromadne prestali tlačiť na našu matičku rodnú zem s takou tiažou, na akú si doteraz zvykla, nastali by tektonické poruchy. Vysoké Tatry by sa stali žírnou rovinou a Dunajská Streda a Komárno vyhľadávanými horskými strediskami. A to by sme chceli, aby Maďari mali naše hory? Náhradník za schudnutie musí byť z vášho najbližšieho okolia a tráviť podstatnú časť dňa a noci po vašom boku. Čiže ak sa rozhodne schudnúť manželka, jej polovička sa postupným prežieraním musí zmeniť na vyváženú trištvrtinu páru. Samozrejme, platí to aj v opačnom garde. Mimochodom, aké novoročné predsavzatie ste si dali vy?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.