Nový úsek diaľnice na severe


ďiaľnica D1VŠIMLI SME SI

Tam okolo Levoči, diaľnica sa točí, môžu si spievať od pondelka 25. júna obyvatelia regiónu, cez ktorý povedie spojnica posledného úseku modernej komunikácie od Ružomberka po Prešov, respektíve Košice. Práve v ten deň sa slávnostne začala výstavba druhého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov v dĺžke 9,5 kilometra.

Je to východná časť budúcej 18,5 kilometra dlhej diaľnice popri meste Levoča. Práce na prvom, západnom úseku v dĺžke 9 kilometrov sa začali už pred rokom. Posledná, chýbajúca časť diaľnice na Spiši z východu nadviaže na päťkilometrový úsek Jablonov – Studenec, ktorý je zatiaľ v prevádzke v jednom profile od roku 2010. Rozostavaný druhý profil dokončia v tomto roku.

„Cesta prvej triedy, ktorá v súčasnosti prechádza stredom mesta Levoča aj obcami Klčov, Spišský Hrhov a Nemešany, je jedným z najnehodovejších úsekov v Prešovskom kraji. Diaľnica po dobudovaní preberie tranzitnú dopravu, zvýši bezpečnosť premávky a výrazne zlepší životné prostredie v spomenutých obciach. Diaľnica tiež zlepší dostupnosť regiónu, zvýši jeho atraktívnosť a rozvoj cestovného ruchu,“ povedal hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Marcel Jánošík. Zároveň oznámil, že plánovaný termín dokončenia výstavby úseku je november 2015. Úsek D1 Jánovce – Jablonov bude financovaný z Európskej únie i zo štátneho rozpočtu SR a má stáť vyše 126 miliónov eur.

Z južnej strany Levoče bude križovatka a diaľničný privádzač. Pod úpätím vrchu Šibenik vojde diaľnica do 635-metrového dvojrúrového tunela s rovnakým názvom. Stavba sa končí pri Spišskom Podhradí napojením na úsek D1 Jablonov – Studenec, kde v súčasnosti dokončujú ľavý jazdný pás. Okrem križovatky Levoča a spomínaného tunela bude súčasťou diaľnice aj desať mostov a ľavostranné odpočívadlo. Sever Slovenska po Ružomberok bude diaľnicou prepojený do troch rokov. Kedy sa stretne s juhom, to je otázne...

(rkh)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.