Obrovský balík peňazí je príliš veľké lákadlo


Digitalizácia štvorecPri digitalizácii kultúrneho dedičstva je v hre vyše štyristo miliónov eur

Obrovský balík peňazí je príliš veľké lákadlo

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Foto – zdroj: www.infolib.sk 

Súkromná firma konzorcium TMG (Tender Media Group) žaluje štát pre porušenie zmluvy na digitalizáciu kultúrneho dedičstva. Zmluvu zrušil bývalý minister kultúry Daniel Krajcer. Pred ním ju podpísal s konzorciom jeho predchodca Marek Maďarič vo svojom prvom funkčnom období v rezorte kultúry. Po opätovnom zvolení do funkcie M. Maďarič zmluvu s konzorciom TMG obnovil. Daniel Krajcer teraz pre to žaluje ministerstvo kultúry. Ministerstvo zasa žaluje neznámeho páchateľa pre stratu doručenky o výpovedi zmluvy s konzorciom TMG.

Vyzerá to na pohľad zamotane až zložito, ale v podstate je to jednoduché. Ide o obrovské peniaze, ktoré slovenská kultúra má na digitalizáciu dostať od Európskej únie v rámci systému OPIS (Operačný program informatizácie spoločnosti) v celkovej konečnej sume vyše 400 miliónov eur. Každý jeden artefakt, písomná či iná kultúrna pamiatka musí byť zachytená v elektronickej podobe a uložená do archívu svetového kultúrneho dedičstva ako odkaz o kultúrnej vyspelosti ľudského druhu pre budúce generácie. Dobrá správa je, že orgány EÚ podľa toho, ako nám prispeli na zachovanie kultúrneho dedičstva, zjavne aj Slovákov považujú za príslušníkov vyspelej civilizácie...

■ NÁROČNÁ PRÁCA

DigitalizáciaKým politické a podnikateľské špičky sa v súvislosti s digitalizáciou kultúrneho dedičstva naháňajú po súdoch, reálny výkon založený na tvrdej práci prebieha v konkrétnych kultúrnych inštitúciách. Treba pripomenúť, že tento proces okrem iného aj poskytuje pracovné príležitosti pre stovky ľudí. Ako vyzerá priebeh procesu digitalizácie priamo v praxi? Odpovedala nám riaditeľka Archívu Matice slovenskej Vlasta Bellová: „Veľmi nás teší, že s Maticou slovenskou bola začiatkom roka podpísaná zmluva o využití nenávratných finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Cieľom nášho projektu Digitálny archív Matice slovenskej je zdigitalizovať takmer 420 000 vzácnych archívnych dokumentov k dejinám Matice slovenskej, ale aj knižných, múzejných a galerijných objektov, vrátane auditívnych a audiovizuálnych pamiatok zo Slovenska a od našich krajanov zo zahraničia. Už od decembra minulého roka organizujeme činnosti v rámci realizácie projektu. Pripravujeme priestory, zabezpečujeme verejné obstarávanie spojené s technickým vybavením priestorov a so službami pre spustenie digitalizačného procesu. Od začiatku prác pravidelne komunikujeme so zástupcami Sprostredkovateľského orgánu rezortu kultúry, ktorému podávame týždenné a mesačné správy o priebehu procesu.“

OHROZUJÚ DOTÁCIE

Slovenská kultúrna verejnosť môže len dúfať, že spory politických predstaviteľov nebudú v konečnom dôsledku znamenať, že orgány Európskej únie kvôli nim napokon zastavia prílev financií pre začatý proces digitalizácie, ktorý je najväčším nehmotným projektom v dejinách novodobej slovenskej kultúry. Ak by stalo, že slovenská kultúra o túto investíciu príde, aký odkaz by sme zanechali našim potomkom?! Takú hanbu si slovenská kultúra naozaj nezaslúži!

Generálna riaditeľka NOC Jana Kresáková: „Sprístupňovanie kultúrneho dedičstva v digitálnej podobe patrí medzi jednu z ťažiskových úloh Národného osvetového centra od roku 2012. Dá sa povedať, že NOC je kľúčový realizátor v polohe sprístupňovania už zdigitalizovaných kultúrnych a umeleckých artefaktov pre odbornú, ale aj najširšiu verejnosť. Prakticky to znamená úzku spoluprácu s inštitúciami, akými sú Národná knižnica, Matica slovenská, SNG a mnohé ďalšie, a to vrátane metodickej pomoci. Vytvorením zodpovedajúcich podmienok v našej organizácii pokračujeme podľa harmonogramu tak, aby sme termín spustenia projektu v roku 2015 dodržali, povedala nám generálna riaditeľka NOC Jana Kresáková.“



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.