Odstúpil správca Matice slovenskej


trezor MS záhadný trezor 1Matičiari vášnivo diskutovali aj o Národnom poklade

(re) - Foto: archív SNN - Karikatúra: P. GOSSÁNYI

Doterajší správca Matice slovenskej (MS) Ján Eštok rezignoval na svoju funkciu. Rozhodol sa tak počas rokovania Výboru Matice slovenskej dňa 27. októbra.  Jeho rozhodnutie bolo vyústením snahou časti členstva Výboru MS, ktorá na základe prijatia nových stanov MS z roku 2011 požadovala jeho potvrdenie vo funkcii správcu formou tajnej voľby. „Správca sa funkcie vzdal, aby sa situácia v Matici nevyhrocovala,“ uviedol pred médiami predseda Matice M. Tkáč. Jeho krok v tomto smere ocenil a prijal.

Ohľadne potvrdenia vo funkcii tajnou voľbou v Matici existovali rôzne právne názory. Jedni tvrdili, že voľba sa musí uskutočniť, iní nie. Demisia mala upokojiť situáciu vo vnútri práve v týchto súvislostiach.

Gossanyi-narodny-poklad-01 webNového správcu Výbor MS zatiaľ nevymenoval. Jeho kompetencie prechádzajú priamo na predsedu národnej ustanovizne. Pripomeňme, že pozícia správcu MS je exekutívna funkcia. Správca je v novodobom ponímaní akýmsi manažérom, ktorý zabezpečuje chod Matice a plnenie jej zákonných povinností. V podstate je druhým mužom ustanovizne po predsedovi. O možnom nástupcovi a novom správcovi sa zatiaľ vo vnútri Matici nediskutuje. Odídený správa J. Eštok na otázku, či v Matici vládne kríza – uviedol pre médiá, že kríza vládne v hlavách niektorých matičiarov. Naznačil, že v najbližšom čase sa možno verejnosť dozvie ďalšie zaujímavé informácie – napr. o stratenom Národnom poklade. Člen Výboru S. Bajaník navrhol jeho ocenenie za prácu, ktorú dlhé roky pre Maticu vykonal.

Národný poklad bol ďalšou témou, ktorá rozvírila hladinu diskusie medzi matičiarmi. Aktivista a matičiar J. Šimonovič predstavil svoju petičnú iniciatívu, aby sa konečne zistilo, čo je v súčasnosti obsahom poklade a čo sa s z neho stratilo. Správca Nadácie Matice slovenskej, ktorá nemá s Maticou nič spoločné, a člen Výboru MS J. Steiner uviedol, že od roku 2006, kedy bol poklad uložený v trezore v budove MS sa z neho nič nestratilo. Predseda M. Tkáč poukázal na nutnosť preveriť ako sa s hmotnou časťou pokladu nakladalo práve do roku 2006, kedy bol prevezený z VUB banky do Martina. Bývalý predseda MS J. Markuš, ktorého vinia zo zodpovednosti za kauzu PDSI a stratu Národného pokladu pre médiá uviedol, že Nadácia má za cieľ vrátiť aj vyše 750 000 eur zle investovaných z PDSI do aktivít finančného makléra. Uvidíme ako sa celá kauza napokon skončí. Slovenské národné noviny pripravujú viacero článkov na tému Národného pokladu.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.