Pacienti opäť v pozícii rukojemníkov


zdravotníctvo ilustračka 1Zdravotná poisťovňa Dôvera sa naťahuje s ambulantnými lekármi o platby

Ľudovít KUSAL

Je to len pár týždňov, čo nekompetentnosť ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) doviedla Slovensko pred historické nóvum: pacienti sa stali rukojemníkmi v boji medzi štátom (rozumej ministerstvom zdravotníctva) a nemocničnými lekármi. A to pre platy.

Situácia sa môže po troch mesiacoch zopakovať – tritisícsto ambulancií sa postavilo proti platobným podmienkam zdravotnej poisťovne Dôvera. Občan, poraď si sám.

Zmluvný vzťah so ZP Dôvera vypovedala každá tretia ambulancia na Slovensku. Zdravotná poisťovňa, ktorú ovláda finančná skupina Penta, však na rozdiel od decembrových problémov ministra Uhliarika s lekármi a ich požiadavkami na zvýšenie platov, nič „riešiť“ nemusí. Je to predsa súkromná firma a máme tu voľný trh. Ak sa však s ambulantnými lekármi nedohodne a od apríla im nezvýši platby za zdravotné úkony, pre občanov, ktorí netúžia po ničom inom, len po uľavení od choroby, môže nastať problém – namiesto pomoci sa môžu dočkať ďalších protestov v rezorte zdravotníctva. Pacient – poistenec Dôvery – na to môže doplatiť napríklad tým, že si u zubára alebo iného špecialistu zaplatí za ošetrenie plnú cenu.

PRIPRAVUJÚ PROTEST

Hrozí to všetkým 1,4 milióna poistencom tejto najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne. A nemusí sa to tým skončiť. Ambulantní lekári totiž verejne hovoria o protestných akciách. Všetko sa ukáže až v apríli; do konca marca má Dôvera s lekármi vzťahy dohodnuté.

Lekári však nepoukazujú len na to, že Dôvera, ale aj iné poisťovne preplácajú za výkony málo. Žiadajú tiež vyššie platby od začiatku apríla najmä pre už schválený zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Dlhodobo upozorňujú, že nebudú mať zdroje na rast platov svojich sestričiek a ak im poisťovne nepridajú, môže to v mnohých prípadoch znamenať zánik ambulancií. Štát im totiž povinnosť zvýšiť tieto platy prikazuje. Ale za čo, keď sa poisťovne nehrnú, aby ambulantným lekárom výraznejšie pridali. Preto chcú týmto nátlakom donútiť vládu, aby dala do zdravotníctva viac peňazí.

NÁSLEDKY NEDOHODY

V prípade, že k dohode nedôjde, smolu majú všetci. Pacient síce môže zmeniť zdravotnú poisťovňu, ale až od budúceho roka, keď sa tak rozhodne v septembri 2012. Za zákroky však pravdepodobne bude platiť celú cenu, a to hneď na ruku. Poisťovni môžu ubudnúť nahnevaní poistenci, koľko ich však bude, ťažko odhadnúť. Problémy môžu medzitým nastať aj v najväčšej poisťovni – Všeobecnej zdravotnej – s tou majú lekári zmluvy do konca júna. A čo lekári? Tí sú povinní aj bez platnej zmluvy ošetriť všetky bolestivé a nebezpečné stavy, ktoré tvoria drvivú väčšinu prípadov, ktorým sa zdravotníci venujú. ZP Dôvera ovláda 30 percent trhu s poistencami. V Dôvere alebo v jednom z jej akcionárov – v Pente – pracoval vari každý, kto má niečo na Slovensku spoločné s rozhodovaním o zdravotníctve (http://blog.etrend.sk/frantisek-mucka/2010/12/20/kariera-v-zdravotnictve-iba-ak-s-pentou/). V šachoch poisťovne s lekármi však zďaleka nejde len o to, koľko dostane zubár od poisťovne za plombu. Ak by sme boli nevkusne patetickí – ide o budúcnosť zdravia nás všetkých. To je smutná realita, ktorú nám priniesla doba. Poisťovňa, ktorej čistý profit sa v minulom roku mal pohybovať okolo 30 miliónov eur, môže svoju neochotu platiť viac lekárom šikovne okomentovať vďaka vycvičenému PR. Jedno je však jasné od hociktorého pacienta až po Ivana Uhliarika: zdravotníctvo je v kolapse. Je to časovaná bomba, ktorá svoju iniciáciu pripomína čoraz častejšie a hlasnejšie. A reálne – mohol s tým niečo urobiť minister, ktorý sa obklopil bývalými pracovníkmi najmä na zisk zameranej firmy? Pardon, investičnej skupiny...

A ako reagovala na hrozby lekárov samotná poisťovňa? V tom zmysle, že zmluvy by koncom marca vypršali tak či tak a pacienti sa nemajú čoho obávať. Pamätáte si, čo pred decembrovým odchodom tretiny nemocničných lekárov hovoril I. Uhliarik? Tiež odmietal akékoľvek znepokojenie verejnosti!Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.