Pôda je národný poklad

salaš-ovceOto BALOGH

Odborníci na agrárnu problematiku sa zhodujú v jednom – bez prijatia dlhodobej doktríny o rozvoji poľnohospodárstva a vidieka v Slovenskej republike, ktorá bude záväznou prioritou pre každú vládu bez ohľadu na jej zloženie, nebudeme schopní zabezpečiť budúcu existenciu a prosperitu Slovenska a jeho obyvateľov.

Ako v tejto súvislosti zdôraznil akademik Juraj Hraško, poľnohospodárstvo je taká istá oblasť podnikania ako ktorákoľvek iná. Keď sa vytvoria legislatívne a ekonomické predpoklady na to, aby podnikanie v tomto segmente bolo atraktívne, je so slovenským poľnohospodárstvom koniec. Podľa exministra poľnohospodárstva Petra Baca sú zmeny behom na dlhé trate, ale pri jasnom stanovení cieľov môžeme zhruba za dve nasledujúce volebné obdobia zdecimovaný agrárny sektor dostať na úroveň spred dvadsiatich rokov. Účastníci kolokvia vyslovili presvedčenie, že je povinnosťou každej rozumnej vlády ochraňovať vhodnou legislatívou pôdu ako zdroj obživy a horšie prírodné podmienky pre poľnohospodárov musia byť vyvážené podporou zo strany štátnych orgánov, čo sa však na Slovensku nedeje. Pôda je národný poklad, ale na Slovensku s ňou narábame nezodpovedne. Veľkým sklamaním je aj návrh Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie na roky 2014 – 2020, ktorá naďalej počíta s diskrimináciou farmárov z nových členských krajín Únie, aj keď pri negociačných prístupových rokovaniach o vstupe Slovenska do Únie nás ubezpečovali, že rozdiely v priamych platbách medzi novými a starými členskými štátmi budú len do roku 2012. O nepochopení významu poľnohospodárstva pre budúcu prosperitu štátu zo strany pravicovo orientovaných politikov svedčí aj postoj rezortného ministra Zs. Simona (Most – Híd) či SDKÚ-DS, ktorí za presadzovanie rovnakých podmienok pre farmárov všetkých členských krajín Únie považujú plošné zrušenie dotácií, ,,pretože sa tak presadia konkurencieschopní.“ Táto iniciatíva Slovensku vyslovene škodí, lebo potreba dotácií spočíva najmä v tom, že väčšina pôdohospodárskych činností vo verejnom záujme sa nerealizuje na trhu tovarov. Ide o sociálne, ekologické, kultúrne a ekonomické vidiecke potreby, ktoré by sa v prípade zrušenia dotácií museli kompenzovať asi dvojnásobným rastom cien potravín. A tie už teraz máme takmer najdrahšie v celej Únii.

(ob)



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.